ÜST BANNER

Trafik Sorununa Alternatif Çözüm Motosiklet

Okunma: 38278
Güncel 2 Haziran 2016 08:37
Videoyu Aç Trafik Sorununa Alternatif Çözüm Motosiklet
A
a

Mersin Motor Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kızıldağ, “Mersin ve ülke genelinde yaşanan trafik sorununa en mantıklı alternatif çözüm olan motosiklet sektörü trafik sigortasındaki anormal artış nedeniyle sancılı bir dönem geçiriyor.

Artık motosiklet kullanıcılarının birçoğu trafik sigortası yaptırmıyor. Motosiklet pazarı giderek küçülmeye başladı. Ancak kentleşmenin artması ile birlikte büyüyen trafik sorunu nedeniyle büyük şehirlerde motosiklet satışlarında yükseliş görüldü. Mersin’de 2016 yılı itibariyle 30 bin civarında motosiklet var. Motosiklet sevdalıları, bu işi hobi olarak görenler ya da işinin gereği zorunlu olarak motosiklet kullananlara öncelikli uyarım lütfen ekipmansız motosiklete binmeyin” dedi.
 
Motosiklet sektöründe yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini Yeni mersin Gazetesi’ne anlatan Mersin Motor Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kızıldağ, Zorunlu Trafik Sigortası'nda geçen yılın son aylarında yaşanan prim artışın, 2016 yılının ilk ayında motosiklet pazarını daralttığını söyledi.
Motosiklet satışlarına ilişkin bilgiler veren Kızıldağ, “Motosiklet pazarı geçen yıl belirli bir oranda geriledi. Kullanıcılar kaliteli motosikletlere yöneldi. Ancak Mersin gibi büyük şehirlerde talep artışı da dikkati çekiyor. Motosiklet pazarı son iki yılda küçülmektedir ancak kentleşmenin artması ile birlikte büyüyen trafik sorunu nedeniyle büyük şehirlerde motosiklet satışlarında yükseliş görüldü" dedi.
TRAFİK SİGORTASINDAKİ PRİM ARTIŞI MOTOSİKLET SATIŞINI DÜŞÜRDÜ
Motosiklet sektörünün trafik sigortasındaki anormal artış nedeniyle sancılı bir dönem geçirdiğini de ifade eden Kızıldağ, “Sektörümüz trafik sigortasındaki anormal artış nedeniyle sancılı bir dönem geçiriyor. 3 bin 500 4 bin TL civarında sattığımız 125-150 cc motosikletlerin satışları durma noktasına geldi. Trafik sigortasında 600 ile 1000TL arasında rakamlar çıkıyor. Bu vergiler kullanıcıyı ciddi şekilde etkileyince de motosiklet alımına sıcak bakmıyor. Motosiklet düşkünü insanlar ya arabalarını kullanmaya devam ediyor” dedi.
Motosiklet kullanımını kentin trafik sorununa en iyi alternatif çözüm olarak gördüklerini ve yaygınlaşması gerektiğini de kaydeden Kızıldağ, “Bir arabanın kapladığı alana 3-4 motosiklet sığdığını düşünürsek bu düşüncenin ne denli doğru olduğunu da kabul etmiş oluruz. Mersin coğrafyasını ve iklim koşullarını da göz önüne alırsak Türkiye’nin motosiklet kullanımına en uygun illerin başında geldiğini de görürüz. Ama bu olumsuzluk maalesef bizi bir hayli geriletti. Gelen müşteri ilk önce alacağı motosikletin fiyatından çok trafik sigortasının miktarını soruyor. Sektör temsilcileri olarak bu soruna en kısa sürede çözüm bulunmasını istiyoruz. Ya trafik sigortası ile kasko birleştirilip tek poliçe haline gelsin. Ya da eski rakamlara geri dönülsün. Art niyetli olanlar sigorta şirketlerine ciddi zararlar verse de kurunun yanında yaşı yakmamak lazım. İhtiyacı olan, kuryelik yaparak piyasaya can veren, mecbur kaldığı için ulaşım aracı olarak kullanan, trafik sorununa alternatif çözüm olduğu için kamu menfaati olarak kabul eden binlerce insan var. Bunların trafik sigortası nedeniyle küsmelerini arzu etmeyiz” şeklinde konuştu.
MOTOSİKLETLERİN SİGORTASIZLIK ORANI ARTTI
Kullanıcıların geçen yıl trafik sigortasında görülen prim artışları nedeniyle talebi azalttığını belirten Kızıldağ, “Birçok müşterimiz ikinci el motosikletini satmak istediğinde yine karşımıza trafik sigortası çıkıyor. Artık motosiklet kullanıcılarının birçoğu trafik sigortası yaptırmıyor. Motosikletlerin sigortasızlık oranı arttı. Fiyatı 50 bin liralık bir otomobilin Zorunlu Trafik Sigorta poliçesi 750 lira civarında, araç sahibinin risk durumuna göre bu değişiyor. 3 bin liralık bir motosikletin Zorunlu Trafik Sigorta poliçesi ise en az 850 liradan başlıyor. Araç sahibinin risk durumuna göre bu değişiyor Bunların noter kanalıyla satışlarının yapılması için sigorta poliçelerinin yapılması gerekiyor. Yapılıyor ama iptal ediliyor. El değiştiriyor. Motosikletler sigorta dönemleri geldiğinde yaşları ilerlemiş motosiklete binemeyen insanların üzerine devredilerek daha uygun çıktığı için poliçeler düzenleniyor. Yani tamamen sağ elle sol kulağı tutar bir pozisyondayız. Her şeyin legal ve net olabilmesi için tek çözüm trafik sigortasındaki anormal artışların geri çekilmesi ve mantığa uygun rakamların hayata geçirilmesidir” dedi.
MOTOSİKLET, TRAFİK SORUNUNA EN MANTIKLI ALTERNATİF ÇÖZÜM
Kentleşmenin artması ile birlikte büyüyen trafik sorununa en uygun çözümün motosiklet olduğunu da anlatan Kızıldağ, “Motor Türkiye olarak yılda 300-500 arasında sıfır tescil açıyoruz. Mersin’de 2016 yılı itibariyle 30 bin civarında motosiklet var. Bu sayının yüksek olması trafik sorununa en mantıklı alternatif çözüm olmasından kaynaklanıyor. Bayanlar da artık arabalarını bir kenara bırakıp motosikleti tercih etmeye başladı. İlerleyen zamanlarda bu sayı katlanarak gidecektir ama bu işin biraz daha ciddiye alınıp trafikte motosiklet kullanıcılarını fark ederek insanlarımızın yeter derecede bilinçlenmesi gerekiyor. İthalatı pek sevmiyoruz. İthal olmayan motosikletler de var. İthal motosikletler ülkemize zarar veriyor. Doğru ama bir çok yerli üretim markası var. Sabah işimize giderken ya da akşam gelirken her arabanın içerisinde bir insan görüyoruz. Bazı ailelerde 4 araba var. Sabah evden işe ayrı ayrı gidip aynı şekilde dönüyorlar. Bunların altında uygun cc’lerde birer motosiklet olsa yakıttan, vergiden, zamandan tasarruf olduğu gibi trafik daha rahat olacak, hava kirliliği daha az olacak. Bu konuda yetkililere büyük görevler düşüyor. Onların bu işin gelişmesine önayak olarak katkı sunması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
EKİPMANSIZ MOTOSİKLETE BİNMEYİN
Motosiklet tutkunlarına önerilerde de bulunan Kızıldağ şunları söyledi:
“Motosiklet sevdalıları, bu işi hobi olarak görenler ya da işinin gereği zorunlu olarak motosiklet kullananlara öncelikli uyarım lütfen ekipmansız motosiklete binmeyin. Önce kendi canınızın sağlığını düşünün. Kask, eldiven, mont gibi koruyucu ekipmanları mutlaka edinin. Bu sizin sigortanızdır. Yaptırdığınız zorunlu trafik sigortası ya da kasko sizi maddi olarak korur. Onun haricinde hiçbir tehlike arzetmiyor. Ben 1989 yılından beri motosiklet tepesindeyim. Aktif olarak da halen kullanıyorum. Farkında değiliz belki ama ciddi bir spor. Farkında olmadan algılarımızın ve beynimizin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Sağlıksal yönden çok yararları var. Tek tavsiyem ekipman, ekipman, ekipman.”
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat