ÜST BANNER

Şimdiki Çocukların Yükü Çok Ağır

Okunma: 15269
Genel 27 Kasım 2014 11:29
Videoyu Aç Şimdiki  Çocukların Yükü Çok Ağır
A
a

İnsani gelişim açısından ciddi bir sorun olan çocuk işçiliği, yasal düzenlemelere ve alınan önlemlere rağmen Türkiye'de önemli bir sorun olmaya devam ediyor.

Evde nüfusun fazla olması, babanın yaşlı ya da hasta olması gibi nedenlerle, erkek çocuklar evde babanın rolünü üstlenerek, çalışarak ailesinin geçimini sağlıyor. Aile çocuğu okula göndermek yerine, evin geçimini sağlamak amacıyla çeşitli işlerde çalışmasını istiyor. Çocuklara kendinden büyük sorumluluklar yükleniyor. Parklarda oyun oynayacak çağda çocuklara şeker bile yemeyi çok görenlerin yönettiği ülkemizde bu fotoğraflara oldukça sık rastlanıyor.
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Mersin’e yerleşen Suriyeli bir çok ailenin geçimini 8-14 yaşlarındaki çocuklar çalışarak ya da dilenerek kazandığı parayla sağlıyor. Çocuk işçiliğini, "Çocuğun kendisine bir şekilde zarar veren bir işi üstlenmesi" olarak tanımlayan UNICEF', çocuk işçilerin, ücretsiz işçi ya da ucuz işgücü olarak en çok sömürülen kesimi oluşturduğu vurguluyor.
Çalışan çocuklar hem önemli oranda sağlıklı bir çevreden ve temel özgürlüklerden mahrum kalıyor, hemde fiziksel, sosyal, kültürel, duygusal ve eğitsel gelişimlerine zarar veren koşullarda çalıştırılıyor. Çocuk işçiliği, çalışan çocukların yoksulluk döngüsünden kurtulmasının en önemli yolu olan eğitim alma hakkına erişmelerine de engel oluyor.
Çocuk işçiliği konusundaki önemli bir sorun da sağlık alanında yaşanıyor. Çocuk işçiliği ülkemizde önemli bir sorun olarak devam ederken geleceğimiz olan çocuklarımızın temel hak ve ihtiyaçlarından daha fazla mahrum kalmaması için gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. Bu nedenle ülkemizde yabancı uyruklular dahil, çocuk işçilerin sayılarının belirlenmesi, güvenilir veri tabanı oluşturulması, çocuk işçilerin çalışma alanları ile çocuk işçiliğinin nedenlerinin belirlenmesi, çocuk işçiliği istismarının önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması ile denetim yöntemlerinin belirlenmesi, işgücüne katılan çocukların sağlık sistemine erişimine ilişkin sorunların araştırılması, okula devam durumları ile okula devamlarının sağlanması için izlenecek yolların araştırılması, mevzuatın eksik veya uygulanmayan yönlerinin tespit edilmesi ve imzalamış olduğumuz uluslararası sözleşmelerin uygulanması için gerekli yasal düzenlemelerin belirlenmesi, çocuk işçiliğinin önlenmesi ve çocuk haklarının korunması konularında alınması gereken tedbirlerin tespiti gerekiyor. Tüm bu gerçekler her gün fotoğraflarla gözümüzün önünde sergilenirken bizi yönetenler nedendir bilinmez ama bu gerçekleri hep gözardı ediyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat