ÜST BANNER

Şaibeli Mülakat

Okunma: 16842
Türkiye 16 Haziran 2016 06:11
Videoyu Aç Şaibeli Mülakat
A
a

İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan komisyonlarca yapılan müdürlüğe ilk defa ve yeniden görevlendirilme mülakatları 23-31 Mayıs 2016 tarihleri arasında yapıldı. Mevzuat konularından, genel kültür ve diğer bölümlerden olmak 2 sorudan oluşan mülakatlar öncesinde, hangi müdür ya da müdür adayına kaç puan verileceğinin belli olduğu öne sürülürken mülakatlara ait hiçbir belge, ses ve görüntü kaydının bulunmaması akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Yapılan mülakatta yine malum sendika zihniyeti benden olan kazanır anlayışını sürdürdü. İşi geçmişte hakkıyla yapmış birçok yönetici mağdur edildi. Garip soruların sorulduğu mülakatta lüzumsuz soruların gereksizliği yönetici seçimindeki basitliği ve lakayt davranışları ortaya koydu.
                                                                                           
Yönetici adaylarına sorulan “Neden okul müdürü olmak istiyorsunuz? Eğitimin sorunları sizce nelerdir? Eğitimde gördüğünüz sorunlar karşısında ne gibi çözüm önerileriniz var?” şeklindeki sorulara da yanıt veren yılların deneyimli okul müdürlerine ek 1 puanları da göz önünde bulundurularak yeniden yönetici olmalarını önlemek için mülakatta düşük puanlar verildiği öne sürülürken hiç yöneticilik deneyimi olmayan ancak belli bir sendikaya mensup öğretmenlere 90 ve üzeri puanlar verilerek okullara yönetici olarak atanmasının önünün açıldığı da iddialar arasında yer aldı.
2016 yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Kılavuzu’nun ekinde yer alan 2016 yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Takvimi’ne göre yapılan mülakatlarda bazı branşlardaki öğretmenlerin genç yaşta olmalarına karşı çok yüksek puan almaları da dikkati çekti.
Anayasa’nın eşitlik ilkesine ve hakkaniyete aykırı olan müdürlüğe ilk defa ve yeniden görevlendirilme için bu şekilde bir uygulamanın yapılması, yapılan mülakatları şaibeli hale getirdi.
Önümüzdeki günlerde bu mülakatların iptali için açılan davalarda, mülakatların tamamının iptali gibi hukuki sonuçlar doğurabileceği de hukukçular tarafından ifade edildi.
Öte yandan Muğla Seydikemer İlçe Milli eğitim Müdürlüğü’nün 23 Mayıs’ta yapılan okul müdürlüğü mülakatları öncesinde hazırladığı ve hangi müdüre kaç puan verileceğini gösteren bir “torpil listesi”nin ilçe milli eğitimde şube müdürü olarak görev yapan Esma Çelik’in WhatsApp üzerinden “ilgili kişi” yerine yanlışlıkla okul müdürleri grubuna göndermesi de büyük bir skandalı ortaya çıkardı.
Konuyla ilgili olarak gazetemize konuşan bazı okul yöneticileri ise Muğla’da yaşanan bu durumun bir benzerinin de Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yaşandığını öne sürerek, “Komisyonda görev alan ilçe milli eğitim müdürleri ile şube müdürlerinin yeterliliği bile tartışma konusudur. Yılların birikimi, deneyimi olan, başarıları nedeniyle bugüne dek defalarca ödüllendirilen, AB projeleri ile öne çıkan okul yöneticileri, maalesef bu vasıfsız komisyon üyelerinin mülakatlarda verdikleri düşük puanlarla yöneticilik görevlerini bırakmak zorunda kalmıştır. Okul yöneticiliği deneyim ve birikim gerektirir. Sınavla müdür olunmaz. Yanımızda çalışan, hiç yöneticilik deneyimi olmayan öğretmen arkadaşlarımız maalesef belli bir sendikaya üye oldukları için, ya da malum bir branş öğretmenliği yaptıkları için çok yüksek puanlar verilerek okul müdürlüğü için önleri açıldı. Yıllardır yöneticilik yapan arkadaşlarımız ise ek 1 puanlarıyla arayı kapatmasın diye verilen düşük puanlarla görevlerinden edilerek, en verimli çağlarında emekliliğe zorlanıyor. 3 soruyu bildiği halde ek 1 puanı yüksek olan yöneticilere düşük puan verilirken, 3 sorudan birini dahi bilmediği, hatta ne sorulduğunu bilmediği halde 90 ve üzeri puan alanlar var. Türk Milli Eğitiminin geleceğinden büyük endişe duyuyoruz” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat