ÜST BANNER

Mersinli Milli Gururumuz Ersu Şaşma Olimpiyat Kotası Aldı

Okunma: 8583
Spor 18 Haziran 2021 12:04
Videoyu Aç Mersinli Milli Gururumuz Ersu Şaşma Olimpiyat Kotası Aldı
A
a

Mersinli milli atlet Ersu Şaşma, 5.80’lik derecesi ile Olimpiyat kotasını elde ederek Tokyo 2020’ye vize aldı.

Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından Ankara’da düzenlenen “3. Orhan Altan Atlamalar Kupası’nda” mücadele eden Mersinli milli atlet Ersu Şaşma, bu yıl sırıkla atlama Türkiye rekorunu elinden bırakmadı ve bu yarışmada 5.80’lik Olimpiyat barajını geçerek adını Tokyo’ya yazdırma başarısı gösterdi. Şaşma, böylece sırıkla atlamada Ankara’daki kupaya ismini veren Orhan Altan ve Ruhan İşim’den sonra Olimpiyatlar’a katılma hakkı elde eden üçüncü Türk atlet oldu.
Şaşma, açık saha Türkiye rekorunu 5.53 ile yeniledikten sonra çıtayı 5.80’e yükseltti ve ikinci hakkında bu yüksekliği geçme başarısı gösterdi. Daha sonra 5.90’da da bir hak deneyen Ersu, bu atlayışında başarılı olamadı. 5.90’da ilk hak sonrası müsabakaya devam etmeyen Ersu, yıllardır uğraştığı hedefe 5.80’lik Olimpiyat barajını aşarak Ankara’da ulaşmış oldu.
Şaşma, aynı zamanda 5.80’lik derecesinin karşılığı olan 1212 puanla Orhan Altan Kupası’nın sahibi olarak 2000 liralık birincilik ödülünü de aldı. Şaşma bu tarihi atlayışı ile 5.70 ile Ruhan Işım'a ait büyükler Türkiye rekorunu da kırmış oldu.
Mersinli milli atlet Ersu Şaşma’yı tebrik ederek Olimpiyat oyunlarında başarı dileklerinde bulunan Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, “Geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Antrenörümüz merhum İbrahim Halil Çömlekçi hocamızın Türk Atletizmine kazandırdığı büyük yeteneklerden biri olan Mersinli milli sporcumuz Ersu Şaşma, Ankara'da yapılan Orhan Altan Atlamalar Kupası'nda ilk olarak 5.53 ile U23 rekorunu yeniledikten sonra 5.80 atlayarak Olimpiyat kotasını elde ederek Tokyo 2020 vizesi almıştır. Başarılı sporcumuzu ve antrenörünü tebrik ediyor Olimpiyat Oyunlarında Başarılar diliyorum” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat