ÜST BANNER

Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası, Mimoza Kadın Dayanışma İle Çalışma Kararı Aldı

Okunma: 10034
Yaşam 5 Mart 2021 11:54
Videoyu Aç Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası, Mimoza Kadın Dayanışma İle Çalışma Kararı Aldı
A
a

Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası, Mimoza Kadın Dayanışma ile çalışma kararı aldı. İmzalanan protokol “Ayrımcılığı ve kadına yönelik şiddetle mücadele” yöntemlerini içeriyor.

Mersin Şoförlerve Otomobilciler Odası “Mimoza ve Mor Salkım” kadın dernekleri arasında yapılan protokolde; ülke genelinde 2019 yılında 474, ve 2020 yılında ise 300 kadın cinayeti işlendiğine dikkat çekilerek Kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi için Ulusalda ve yerelde kadın kurumları, sivil toplum örgütleri ve özel sektör işbirliği ile verimli sonuçlar elde etmeye yönelik eylem planı oluşturulduğu, bu eylem planına Bursa, Mudanya’dan sonra Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odasının katılması mücadelenin başarıya ulaşmasında umut verici olmuştur denildi.
 
Amaç “Farkındalık Yaratmak
Protokolde, İki yılda 747 kadının, sadece kadın oldukları için eşleri, sevgilileri ve yakınları olan erkekler tarafından yaşamlarını kaybettiklerine, şiddete maruz kalan kadınlar ile yapılan görüşmeler sonucunda kadınların şiddet ortamından uzaklaşma durumunda özellikle gece taksi kullandıklarının tespit edildiği ve taksi şoförlerinin de şiddet gören bir kadının taksilerine bindiğinde nereye götürüleceğini ve ne yapabileceklerine dair bilgi eksiklikleri olduğunun belirledikleri için böyle bir projenin oluşturulmasına karar verildiği belirtilirken ; Başlatılacak eylem planına göre, şoförler zaman, zaman eğitime alınacak, broşür ve gerekli tüm materyallerle bilgilendirme çalışmaları yapılacağı gib, taksilere yapıştırılacak “şiddeti frenliyoruz” çıkartmaları ile projeye destek verilmesi sağlanacak” denildi.
 
Başkan Veysel Sarı “Kadına Şiddetin Önlenmesine Katkı Vereceğiz”.
 “Mimoza” Dernek Başkanı Çiğdem Göksoy, Sosyolog ve Dernek başkan yardımcısı Ülfiye Özcan, Dernek avukatı Figen Alp’in hazırladıkları “şiddeti frenliyoruz” Protokolünü Oda Genel Sekreteri ile Oda’da imzalayan Başkan Veysel Sarı konuyla ilgili şunları söyledi:
Maalesef kadın cinayetleri, kadına şiddet Türk toplumunun içini acıtan, büyük üzüntü ve endişe yaşanmasına neden olan en büyük sorunumuzdur.
Kadınlarımız kutsal en değerli varlıklarımızdır. Kadın cinayetlerinin ve kadına şiddetin önlenmesine yönelik Bu mücadeleye Başta ben ve bin 580 taksici esnafımızla destek vermeyi, her birini Ana kabul ettiğimiz kadınlarımıza karşı görev kabul etmekteyiz. Bu projeye tüm taksici arkadaşlarımın da büyük destek vereceğine inanıyorum ve bu mücadelede zerre kadar bir katkımızın olmasından da büyük mutluluk duyacağız. Bu vesile ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya kadınlar gününü kutlarım” dedi.
Protokol imzalanması sonrası,  “Mimoza” kadın derneği başkanı Çiğdem Göksoy  “Ayrımcılık ve kadına yönelik şiddetle mücadele ” projesine duyarlı yaklaşımından dolayı Başkan Veysel Sarıya teşekkür ettiler. 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat