ÜST BANNER

Mersin Şimşek Group Yönetim Kurulu Başkanı ve MEŞTİ işleticisi Halit Şimşek: “Mersin İçin 3 Yıl Bedava Çalışırım”

Okunma: 17808
Genel 23 Mart 2015 08:31
Videoyu Aç Mersin Şimşek Group Yönetim Kurulu Başkanı ve MEŞTİ işleticisi Halit Şimşek:  “Mersin İçin 3 Yıl Bedava Çalışırım”
A
a

MEŞTİ’de sular durulmak bilmiyor. Ortaya çıkan sorunlar yumak şeklinde büyümeye devam ederken Mersin Şimşek Group Yönetim Kurulu Başkanı ve MEŞTİ işleticisi Halit Şimşek Yeni Mersin Gazetesi’ne çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yetkili makamların görevlerini yapmaması yüzünden kendisiyle birlikte Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin de büyük zararlara uğradığını belirten Şimşek, “UKOME kararlarına uyulmuyor. Şu an Mersin’den değişik firmalar 231 sefer yapıyor. Her otobüs 60 TL otogar çıkış parası ödemek zorunda. Ancak korsan yolcu taşımacılığı yapılıyor. Bu durumda günde 15 binden ayda toplam 450 bin TL kamu zararı söz konusu. Korsan taşımacılık yapanlar sorunlarının belediye ile olduğunu söylüyorlar. Amaçları belediyeyi yıpratmak. Burada mağdur olan Mersin halkı, Büyükşehir belediyesi ve benim. 20 milyon verdim MEŞTİ’ye kimse gelmiyor. Eski otogarda firmalar hangi komisyonlarla çalışıyorlarsa ben 2 puan aşağısına varım. Valimizi de milletvekillerimizi de değişik söylemlerle kandırıyorlar. MEŞTİ’ye gelmek isteyen firmalar karanlık güçler tarafından tehdit ediliyor. Ama kaybeden Mersin oluyor” dedi.
 
 
Sorunlar yumağı haline gelen MEŞTİ’de sular bir türlü durulmuyor. MEŞTİ’yi boykot eden bir grup otogar esnafı kurdukları korsan çadır otogarda merdivenaltı taşımacılık yaparken kaybeden yine Mersin oluyor. UKOME kararına rağmen hukuksuzluk devam ederken MEŞTİ işleticisi Şimşek Group Yönetim Kurulu Başkanı Halit Şimşek, Yeni Mersin’e çarpıcı açıklamalarda bulundu. Mersinlilere yaraşır oldukça modern bir tesis olarak hizmete giren MEŞTİ’nin tam kapasiteyle hizmet vermesinin hukuksuzca ve tehditlerle engellendiğini öne süren Şimşek, “Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı bir ihale yaptı. Mersin’i sevdiğim ve otogardaki çarpıklığı ve eksiklikleri gördüğüm için  bu ihaleye girdim ve kazandım. Şanlıurfalıyım ama 15 yaşımdan bu yana Mersin’deyim ve Mersinliyim. Mersin’i de çok seviyorum. O nedenle de hayalimdeki otogarı kafamda canlandırdım. Şimdi böyle bir fırsat çıktı. Mersin halkına hizmet etmek istedim. Mersinlilerin MEŞTİ’yi sahiplenmesini istiyorum” dedi.
 
MAĞDUR OLAN BENİM
İhaleye girerken hesaplarını 12 bin lira üzerinden yaptıklarını ancak açık artırmadan sonra rakamların yükseldiğini belirten Şimşek ihale sürecini şöyle anlattı:
“Biz hem hizmet, hem kazanç için bu işe girdik. İhale öncesi hesaplarımız yaptık. Ancak en son tavan rakam olarak 20 milyonu da düşündük. On kazanana kadar bir kazanayım ama Mersin’e yakışır işler yapalım istedik. Eski otogarda yazıhaneciler nasıl çalışıyorsa biz öyle çalışmaya hazırız. Otobüs firmalarından oradaki komisyonun bir fazlasını istemedik. Hatta 2 puan eksik söyledik. Şu an 5 tane Mersin firması 77 tane de Mersin dışından firma var. Gelsinler eski otogardaki komisyonlarla çalışalım. Ancak ayakçıları MEŞTİ’ye sokmam. Hedefimiz havaalanı sistemi ile çalışmak. Yolcu gelecek, firmalara bakacak. Canı hangi firmayı istiyorsa biletini oradan alacak. Kimse yolcuya müdahalede bulunmayacak. MEŞTİ’de 300 güvenlik kamerası ile güvenlik personelimiz var.”
MEŞTİ’ye girmeyi kabul etmeyen grupların kamuoyuna kendilerini mağdur olarak tanıttıklarını ifade eden Şimşek, “Burada asıl mağdur olan benim. MEŞTİ’ye bu kadar büyük bir yatırım yaptım. Mersin’de şu an korsan taşımacılık yapılıyor. Kimse müdahalede bulunmuyor. Şu anda her gün 65 bin TL zarar ediyorum. Sayın valimiz, Emniyet Müdürlüğümüz ve Büyükşehir Belediyesi görevini yapmıyor” şeklinde konuştu.
 
İHALEDE HUKUKSUZLUK YAPMAYA KALKTILAR
İhaleden 3 gün önce Mersin’deki tüm firmalarla görüştüğünü ancak olumlu bir sonuç alamadığını kaydeden Şimşek, “Arkadaşlarımızın arasında gerçekten ekmeği için mücadele eden arkadaşlarımız var. İsteyen arkadaşlarla ihaleye birlikte girmeyi ve aldıktan sonra havuz sistemiyle çalıştırmayı teklif ettim. Bir firma sahibi kabul etmeyerek kendisi de ihaleye gireceğini söyledi. O firma şimdi eylem yapan arkadaşlar adına ihaleye girdi. İhale kapalı zarf usulüyle başladı. Ben 9 milyon 510 bin TL vermiştim. O firma 12 milyon TL vermiş. En yüksek fiyatı veren iki firma olarak açık artırmaya gittik. Bu artırmada rakam 12 milyon 700 bin liraya kadar çıktı. İhale komisyonu son olarak tekrar kapalı zarf usulü ile teklif istedi. Hedefimde mersin’e hizmet etmek olduğu için ben ihaleyi almaya kararlıydım. Hesap kitap yaptım ve teklifimi 20 milyona çıkardım. Az da kazansam kazanmasam da 3 yıl Mersin’e hizmet etmek istiyordum. Rakip firma 15 milyon yazmış. Zarflar açıldı. İmzaları unuttuğumuz gerekçesiyle ihale komisyonu bizi çağırdı. Benim teklifi gören rakip firma 15 milyonu 22 milyon yaptı. İhale komisyonu bu hukuksuzluğu gördü ve rakip firmayı eledi. Ben Burhanettin Kocamaz’la ihaleden 3 gün sonra tanıştım. Sayın başkan beklentilerinin 12 milyon olduğunu itiraf etti. Ama kıran kırana bir ihale oldu. İnatlaşma sonucu rakam 20’ye çıktı. Biz kendi kazancımızdan fedakarlık ettik. İhalede fiyatın yükseldiği için bilet fiyatlarının katlanacağını söylüyorlar. Milletin kafasını karıştırmak için böyle iddialar ortaya atılıyor. Bu doğru değil. Bu iddiaya gülerim. Ulaştırma Bakanlığı’nın belirlediği bir fiyat var. O fiyatın üzerine 1 TL bile çıkılması mümkün değil” şeklinde konuştu.
 
MERSİN’İ SEVDİĞİM İÇİN MERSİN’E YATIRIM YAPTIM
Eylemcilerin ihale sürecinde yaptığı toplantılara katıldığını işin yanlış yanlarını gördüğü an geri çekildiğini anlatan Şimşek, “Yıllık 36 bin ile 60 bin TL kira bedava sayılır. Biz bir yazıhane için 75 bin TL kira artı yüzde 15 komisyon istedik. Şartnameye göre bir yazıhanede en çok 3 firma yer alabilecek. Bu demektir ki her firma 25 bin TL + yüzde 15 komisyon verecek. Şu an MEŞTİ’de yer alan firmalarla aynı sistemle çalışıyoruz. MEŞTİ’ye 8 firma geldi. Diğer yazıhaneler boş. Günde 65 bin TL zarar ediyorum. Ben bu işe Mersin için girdim. Ben işadamıyım. Gidip Rusya ya da Yunanistan’a da yatırım yapabilirdim. Otogardaki çarpık düzeni gördüm. Ve Mersin’e yatırım yapmayı tercih ettim. Mersin’i çok seviyorum” dedi.
Düzeni bozan bir kişinin dışında herkesi oluşturulacak havuza katılmaya çağıran Şimşek şöyle devam etti: “Gelin bir havuz oluşturalım. Bir kişi hariç herkesi bu havuza katılmaya davet ediyorum. Hep birlikte Mersin’e hizmet edelim. Bu parayı birlikte ödeyelim. Hisse almak isteyen gelsin alsın. MEŞTİ’ye ortak olsun. Kazansak da kaybetsek de beraber. Mademki Mersin’i bu kadar düşünüyorlar, mağdur olduklarını söylüyorlar. Buyursunlar gelsinler Mersin için 3 yıl çalışsınlar. Çok kazanmasınlar az kazansınlar. Ben zaten kazancımdan feragat etmişim. Ben sıfır kazanca da razıyım. Açıkça söylüyorum. Ben 3 yıl Mersin için bedava çalışırım. Gelsinler ortak olalım. Herkes hissesi oranında kazansın, ya da kaybetsin. Afyon’da bunun örneği var”
 
ADIMI 10-20 MİLYONA DEĞİŞMEM
İhaleyi aldıktan sonra araya hatırlı kişileri koyarak yatırdığı teminatı yakmasını istediklerini de sözlerine ekleyen Şimşek şunları söyledi:
“İhale bittikten sonra memleketimden bazı hatırı sayılır yakınlarımı araya koyarak teminatı yakıp ihaleden vazgeçmemi istediler. Yeniden ihaleye girip MEŞTİ’yi ucuz bir fiyata almayı ve ortak yönetmeyi önerdiler. Ancak ben önceden bunu önermiştim. Kabul görmemişti. Bu işe ben adımı koydum. Kendi adımı 10-20 milyona değişmem. Ben de gelen teklifleri geri çevirdim. Ben yazıhane başına 75 bin artı yüzde 15 komisyon teklif ettim. Her yazıhanede 3 firma olacağına göre. Firma başı 25 bin artı komisyon demektir. Bir diğer teklifim de 75 bin olmasın yüzde 18 komisyon olsun şeklinde. Hiç para vermeden direkt gelip yazıhanelerinde başlasınlar. İşçilik de bizden.”
 
KARANLIK GÜÇLER FİRMALARI TEHDİT EDİYOR
Benim görüştüğüm teklifimize sıcak bakan çok değerli arkadaşlar var. Sistem hoşlarına gidiyor. Ancak otogarda karanlık güçler var. Gelmek isteyen korkudan gelemiyor. Araçların Tarsus’u geçmesi halinde camlarının kırılacağı ve araçlara zarar verileceği tehditleri alıyorlar. Buradan valimize ve Cumhuriyet savcılığımıza ve Emniyet Müdürlüğümüze sesleniyorum. Bu işin içinde tehdit var. Yani bu karanlık güçler bunları engelliyor. Otogar esnafları içinde günahsız insanlar var. Ancak korkuyorlar ve o karanlık güçlerin gözünün içine bakıyorlar. 10 kişi ne diyorsa o 20 kişi onların gözüne bakıyor. Onlara yazık oluyor. Gelsinler kapımız açık. Ancak eski düzen olmayacak. Ayakçı takımı olmayacak. Aynı havaalanı sistemi gibi kravatını takıp tek tip kıyafetle hizmet verecek.
Şu anda Mersin’deki yolcu taşımacılığı tıpkı Suriye’deki gibi. Hukuksuzluk ve kuralsızlık var. Çıkarılan UKOME kararlarına uyulmuyor. Bunu Emniyet Müdürlüğü’nün uygulaması lazım. MEŞTİ dışında yolcu alamazlar. İnternete girip bakın otobüslerin MEŞTİ dışında hangi noktalarda konuşlandığını belirtmişler. Mersin’de tüm bürokrasi sanki kör ve sağır olmuş. Sayın Valimiz, Emniyet Müdürlüğümüz ve Büyükşehir Belediyemiz bu konuda görevlerini yapmıyor. Allah korusun elim bir kaza olunca mı gerekenler yapılacak? O zaman sorumlu kim olacak? Otobüs yola çıkarken takometre almak zorunda. Bu da MEŞTİ’de yapılıyor. Takometre almayan otobüs Mersin dışına çıkamaz. MEŞTİ’den çıkarken belediyeye 60 TL park parası ödeyecek. Eski otogarda günde 250 otobüs Mersin dışına çıkıyordu. 60 TL çıkış parası veriyordu. Şimdi otobüs girip çıkmıyor. Korsan yolcu taşımacılığı yapılıyor. Şu an Mersin Büyükşehir belediyesi günde 15 bin TL zarar ediyor. Halk zarar ediyor, Mersin zarar ediyor. Üzücü olan Mersin dışına giden otobüsler varış noktasına ulaştığında Mersin çıkışının sorulmaması. Bunun tıpkı pasaport gibi orada sorulması lazım. Buradaki mührün görülmeden oradan çıkış verilmemesi lazım. Burada haksız rekabet var. Avukatlarıma gerekli talimatları verdim. Rekabet kurumuna da şikayette bulunacaklar. Korsan taşımacılık yapan firmalar ödemedikleri vergileri ve çıkış paralarını haksız bir şekilde ceplerine indiriyor. Bu paralar halkın parasıdır. Şu an Mersin’den değişik firmalar 231 sefer yapıyor. Her otobüs 60 TL ödemek zorunda. Bu durumda günde 15 binden ayda toplam 450 bin TL kamu zararı söz konusu. Sayın Kocamaz gerekli yerlere bildirimler yapmış. Ancak önlem alınmıyor. Belediye 36 bin TL’ye ihaleye çıkardığında bile pahalı buldular. Oysa bu rakam bedavaydı. Bunlar sorunlarının belediye ile olduğunu söylüyorlar. Amaçları belediyeyi yıpratmak. Başka bir şey değil. Burada mağdur olan Mersin halkı ve benim. 20 milyon verdim MEŞTİ’ye kimse gelmiyor. Eski otogarda firmalar hangi komisyonlarla çalışıyorlarsa ben 2 puan aşağısına varım. Valimizi de milletvekillerimizi de kandırıyorlar. Hiçbir siyasetçi benim yanıma gelip bir şey sormadı. Hep tek taraflı yargıladılar. Ben yine söz veriyorum. Düzeni bozan bir kişi hariç gelin havuz sistemi oluşturalım. Zarar olursa bana. Kazancı hepimize. Hodri meydan. Mersin’in huzurunu bozan kim herkes görsün. Tehdit ve engelleme olmasın hepimiz para kazanırız. Ben bu ihaleyi aldığıma pişman değilim. Şu an zarar ediyorum. Benim zararımdan ziyade kamu zararı da var. Mersin halkı için elimden gelen her şeyi yaparım. Mersinliler de bize sahip çıkmalı. MEŞTİ’ye gelerek biletlerini oradan almalı. MEŞTİ’yi bugüne merdiven altı yolcu taşımacılığı yapanlar getirdi. Gelmiyorlarsa aradan çekilip firmaları tehdit etmekten vazgeçsinler. Ama yetkililer de bir an önce görevlerini yerine getirsinler.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat