ÜST BANNER

Mersin’in Festivali Başlıyor

Okunma: 7635
Kültür & Sanat 7 Eylül 2021 13:09
Videoyu Aç Mersin’in Festivali Başlıyor
A
a

Etkinlikleriyle Mersin’in ulusal ve uluslararası alanda sesi olmaya devam eden Mersin Uluslararası Müzik Festivali (Merfest), Azerbaycan, Hollanda, Sırbistan, Bulgaristan ve ülkemizden gelen saygın solist ve müzik topluluklarını 11 Eylül-02 Ekim 2021 tarihleri arasında Mersinli sanatseverlerle buluşturarak perdelerini 19’uncu kez açıyor.

Bu yıl 19’uncusu düzenlenecek olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali (MUMF) tanıtım toplantısı, festival sponsorları ve kent protokolünün geniş katılımıyla Mersin Hilton Oteli Balo Salonu’nda gerçekleştirildi. 
Tolantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür, sözüyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk, toplumsal gelişimin, sanattan uzak olamayacağına da işaret eder.
Bu sözden aldığımız ışıkla eşine az rastlanır bir imeceyle 20 yıldır bir sevgiyi büyüterek 19’uncu yaşına taşıdık. Pandemi olmasaydı elbet 20’incisi olacaktı.
Bu başarıyı, başta Mersin halkı olmak üzere kentimizin kıymetli yöneticilerine borçluyuz. Kurulduğu ilk günden bu yana, gerek il yöneticilerinin, gerekse yerel yöneticilerinin, kültür insanı kimlikleriyle öne çıkması, şehrimizin değerlerine değer katmıştır. Bugünkü valimiz, belediye başkanlarımız, oda temsilcilerimiz, sponsorlarımız, şahsında, geçmiş dönemde emeği olan tüm yöneticilerimize şükranlarımızı bir borç biliriz. Ayrıca, festivalimizin temellerini atan Hanri Atat, İrfan Solmazer, Doğan Akça, Prof. Dr. Nevit Kodallı’yı da huzurlarınızda rahmetle anıyorum” dedi.
Sekiz etkinlikle 22 gün sürecek festival bu yıl, Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatrosu, Mersin Millet Bahçesi Sahil Etabı, Tarsus Baca Meydanı, Tarsus St. Paul Müzesi, Toroslar Belediyesi Amfi Tiyatrosu,  Çamlıbel Aşıklar Parkı, Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Macit Özcan Spor Tesisleri’nde pandemi tedbirleri çerçevesinde yer alacak.
 
Farklı Ülkeler, Ortak Mutluluklar
Bulgaristan, Hollanda, İtalya, Sırbistan, Azerbaycan ve ülkemizden, farklı müzik türlerinden sanatçıları, Mersin Devlet Opera ve Balesi işbirliğiyle misafir edecek olan Festival, Şef Rustam Rahmedov yönetiminde klasik müziğin yükselen yıldızı Ceyla Ganiyeva (Keman) ile perdelerini açıyor. Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın eşlik edeceği konser, 11 Eylül 2021 Cumartesi saat: 20.00’de Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatrosu’nda ücretsiz olarak yer alacak. 
Programda yerini alacak diğer solist ve müzik toplulukları ise şunlardır; başarılarıyla son dönem adından sıkça söz ettiren Barbaros ve konuk solist Efruze, Ezginin Günlüğü, Hollanda Ankara Büyükelçiliği işbirliğiyle Damask Vocal Quartet, Şef Bülent Yüksel yönetiminde Deniz Kuv. Komutanlığı Deniz Yıldızları Caz Orkestrası ve Hüsnü Şenlendirici, operanın dünyaca ünlü sesi Bülent Bezdüz ile birlikte aynı sahnede yer alacak olan Sesim Bezdüz (Keman), Doğaç Bezdüz (Piyano), Davide Vendramin (Bandoneon), Şef Davide Damiani yönetiminde Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde Bulgar piyano virtüözü Ludmil Angelov ve Balkan müziğinin efsane ismi Goran Bregoviç.
10. Beste Yarışması ve 21. Nevit Kodallı Polifonik Korolar Şenliği, pandemi nedeniyle gelecek yıla ertelenirken toplamda sekiz etkinliğe ev sahipliği yapacak olan Merfest, Festival Sanat Ödülü, Festival Kent Ödülü ve Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü, olmak üzere üç dalda ödül de dağıtacak.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat