ÜST BANNER

Mersin’de Taksimetre Ücretine Yeni Ayar

Okunma: 8249
Ekonomi 26 Şubat 2021 19:19
Videoyu Aç Mersin’de Taksimetre Ücretine Yeni Ayar
A
a

Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası yönetimi, Bin 580 ticari taksi esnafından gelen yoğun zam isteğini görüştü ve Başkan Veysel Sarı konuyla ilgili olarak; devam eden “corona” salgını nedeniyle her esnafımızın yaşadıkları ekonomik kayıp ve yaşadıkları zorluklar göz önünde alınarak taksimetre ücretlerine bir miktar zam yapmak zorunda kalındığını belirtti.

Başkan Veysel Sarı tarafından Mersin Esnaf ve Sanatkârlar odaları Birliğine gönderdiği fiyat artışıyla yazıda şu ifadelere yer verildi.
“5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Kanununun 62. Maddesine dayanarak akaryakıta, yedek parçaya, sigortaya, vergilere, işçiliğe gelen zamlar ve pandemi nedeniyle taksici esnafımız mağdur duruma düşmüştür. Esnafımızın mağduriyetinin önlenmesi için odamız yönetim kurulu 01.02.2021 tarihinde toplanarak ticari taksi taksimetre ücretlerinin taksici esnafımızın talebi doğrultusunda aşağıda belirtilen şekliyle alınan kararı Başkanlığınıza arz ederiz”.
Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası Yönetimince Belirlenen Yeni Taksimetre Fiyatları Şöyle:
Açılış ücreti / 3.90 TL’den, 5.50 TL’ye.
Kilometre ücreti / 3.70 TL’den, 4.80 TL’ye.
Saat ücreti (Bekleme) / 18 TL’den, 25.20 TL’ye.
Birim Metre (100 mt) / 037 TL’den, 0.48 TL’ye.
Birim Zaman (1 dk) / 0.30 TL’den, 0.42 TL’ye.
Kısa Mesafe ücreti / 15.00 TL.
 
Taksimetreler Yeni Fiyata Göre Ayarlanmaya Başlandı
Alınan zam kararı Bin 580 taksici tarafından kabul görürken Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası, taksicilerin 19. 02.2021 tarihinden itibaren, Cumartesi ve Pazar Günleri dâhil olmak üzere taksimetrelerini yetkili firmalara ayarlatabileceklerini duyururken, taksimetre ayarlaması yaptıran taksici esnafından talep edilen ayar ücretinin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yetkilendirdiği firmalar tarafından alındığını, Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası ile hiçbir alakası olmadığı da belirtildi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat