ÜST BANNER

Ahmet LEVENTYÜRÜ

ORDA BİR SAVAŞ VAR UZAKTA!

Her anlamda zor zamanlardan geçiyoruz. İnsanın, aklının, mantığının, umudunun bu zor zamanlarda en az hasarla çıkması gerek. O nedenle birbirimize ihtiyacımız var.

20 Ağustos 2021 14:37
A
a
Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarını biliyoruz.
Üçüncü bir Dünya Savaşı olacak mı?
Bence olmayacak! Çünkü devam eden bir Dünya Savaşı var aslında!
Dünyanın her bölgesinde savaşlar var.
Kimisi başlıyor, kimisi bitiyor, kimisi de devam ediyor. Ve bütün dünya bir şekilde bu savaşların içinde!!
Yani şu anda yaşadıklarımız… Suriye’de süren, Afganistan’da süren, dünyanın başka başka yerlerinde süren savaşlar bence Sonuncu Dünya Savaşıdır.
Belki de dünyanın sonunu getirecek savaşlar.
Ne kadar uzakta olursa olsun, orda bir savaş var uzakta! Gitmesek de, görmesek de! O savaş bizede zarar veriyor. Bize de dokunuyor.
Bir şekilde dünyanın her yerindeki devletlerin, siyasetçilerin, insanların bu savaşlara etkisi var.
Bugün Afganistan’da yaşananların sorumlusu kim diye soracak olursak alt alta o kadar çok ülke, o kadar çok isim yazmak gerekir ki! Liste çok uzar.
Dünyanın neresinde bir sıkıntı olursa olsun, dünyanın neresinde bir haksızlık olursa olsun insanın vicdanının sızlaması, dünyanın o ağrısını hissetmesi, kendi suçu ve sorumluluğu olmadığı halde bu yüzden kendini kötü hissetmesi ne kadar acı!
Bu duyguya insan olarak yer yer hepimiz kapılıyoruz.
Hele hele bu duyguya kapılmayan hiçbir vicdanlı insan yoktur.
Alman Cumhurbaşkanı, Kabil havaalanındaki görüntüler için “Batı için utanç verici” demiş.
Sadece batı için değil, doğu için de utanç vericiydi.
Afganistan’daki durum sadece batının sorumsuzluğu, çıkarcılığı ile açıklanamaz. Doğunun tembelliğiyle, cehaletiyle, cehalette ısrarıyla da açıklamak gerekiyor.
Çünkü bir ülke, bir millet istemediği sürece dışarıdan gelen hiçbir girişim onu cehalete mahkum edemez.
Bir topluluk istemediği sürece dışarıdan gelen hiçbir güç onu karanlığa mahkum edemez. İlla ki bir yerden ışığı bulur. İlla ki bir yerden umuda tutunur. İlla ki bir yerden kendisi için yeni bir dünya inşa edebilir.
Ama ne yazık ki kendi konforunu, kendi rahatını, kendi çıkarını düşünen batıyı suçladığımız kadar tembelliği, cahilliği, ahlaksızlığı yücelten, büyüten ve bu konuda çok ısrarcı olan doğuyu da suçlamak zorundayız.
Afganistan’daki son yaşananlar için dünyanın her yerinden liderlerden açıklamalar geliyor. Açıklama yapmak zorundalar. Çünkü bu bir dünya savaşı! Bunun faturasını bütün dünya ödeyecek.
Orada bir haksızlık yaşanacak. Orada insanların özgürlükleri ellerinden alınacak. Orada kadınlar, çocuklar, kız çocukları çok kötü şeyler yaşayacak ve dünya bundan hiç nasibini almayacak öyle mi?
Bu mümkün değil! Öyle ya da böyle, bugün ya da yarın, kısa zamanda ya da geniş zamanda bir şekilde acısı tüm dünyaya yansıyacak.
Dışişleri bakanı Çavuşunoğlu ve saz arkadaşları Taliban’ın şu ana kadarki mesajlarını olumlu karşılamışlar.
Neden derseniz Taliban’ın şu ana kadarki açıklamaları onlara hiç de yabancı olmayan cümlelerdi!
“Değiştik, gelişerek değiştik.” “O gömleği çıkardık.” “Artık başka başka insanlarız.” “Daha demokratız.””Artık özgürlüklere, insan haklarına çok önem veriyoruz.””Artık bağnaz değiliz.” “Artık cahil değiliz.” “Artık herkesle konuşabilriz.””Kimseden nefret etmiyoruz.” “Kimseyi kendimize düşman bellemiyoruz.” gibi cümleler, açıklamalar size de bir yerden tanıdık gelecektir.
Sonrasında bu cümlelerin, bu açıklamaların neye dönüştüğünü, neye evrildiğini de hep birlikte gördük, yaşadık ve halen yaşıyoruz.
O nedenle Taliban’ın açıklamalarını Çavuşunoğlu ve saz arkadaşları olumlu karşılamış olabilirler.
Fransa Cumhurbaşkanı Macron’da “Düzensiz göç dalgalarına karşı kendimizi korumalıyız. Türkiye ve İran gibi transit ya da ev sahibi ülkelerle işbirliği girişiminde bulunacağız” şeklinde konuşmuş doğal olarak.
Adamların dertleri bu!
Afganistan’da bir felaket yaşanıyor. Oradan gelecek göç dalgasını nasıl engelleriz!
Oradan gelecek göç dalgasını bu sorun ortaya çıkmadan engelleyebilirdiniz.
Afganistan’da bu felaket yaşanmaması için sorumluluk alarak, elini taşın altına koyarak, insan gibi yaklaşarak engelleyebilirdiniz. İnsanlar memleketlerinden göç etmek zorunda kalmazlardı.
Şimdi Avrupa’ya gelmesinler, biz bunu bir şekilde engelleyelim.
Şu an tek dertleri bu!
Fransa şimdi 60 Afgan tercümanı Afganistan’da bıraktı. Fransız televizyonuna katılan Afgan gazeteci “Fransa’nın Kabil büyükelçiliğinin tahliye listesinde değiller. Evlerinde kilitli, saklanarak yaşıyorlar” dedi.
Bu 60 insan Fransız büyükelçiliğine tercüman olarak hizmet etmişler.
60 kişiyi bile oradan alıp ülkesine götürmüyorsa Fransa, oradan gelecek onbinlerce, belki  yüzbinlerce insanı önemseyecekler mi? Elbette hayır. Bu sadece Fransa’nın sorunu değil! Tüm dünyanın sorunu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat