Son Dakika
30 Eylül 2019 20:28
-A +A
Ahmet LEVENTYÜRÜ

Ahmet LEVENTYÜRÜ

EĞİTİMDE GELİNEN SON NOKTA

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan araştırmaya göre "Öğrencilerin yüzde 40’ı okuduğunu anlamıyor."

MEB’in araştırmasına katılan 112 bin 465 dördüncü sınıf öğrencisinin yüzde 40’ının okuduğunu anlayamadığı belirlenirken, öğrencilerin yüzde 51’i de matematik testindeki akıl yürütme sorularını yanıtlayamamış.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Türkiye genelindeki 112 bin 465 dördüncü sınıf öğrencisi ile gerçekleştirdiği, “Öğrenci Başarı İzleme Araştırması”nın sonuçları açıklanmış.
Katılan öğrenci sayısı itibarıyla ülkede yapılan en geniş çaplı izleme çalışması olan araştırma, dördüncü sınıf öğrencilerinin yüzde 40’ının okuduğunu anlamadığını ortaya koymuş.
Araştırmaya katılan öğrencilerin yüzde 51’inin matematik sorularında da akıl yürütemediği belirlenmiş.
Bakanlık, eğitimde ev ödevinin kaldırılmasını öngören bir model üzerinde çalışsa da daha çok ev ödevi yapan öğrencilerin başarılarının arttığı tespit edilmiş.
 
“Bilme” Düzeyindeki Sorularda Yüzde 62 Oranı
 
MEB’in öğrenci, öğretmen ve okulun akademik başarı üzerinde etkisini ölçmek amacı ile “Türkçe-Matematik-Fen Bilimleri Öğrenci Başarı İzleme Araştırması”na 81 ilden katılan dördüncü sınıf öğrencilerinin Türkçe, matematik ve fen bilimleri derslerindeki başarısı da ölçülmüş.
MEB’in, “Türkiye’de yapılan en geniş çaplı izleme çalışması” ifadesiyle duyurduğu araştırmanın sonuç raporu, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer yürütücülüğünde hazırlanmış.
Araştırma kapsamında 112 bin 465 dördüncü sınıf öğrencisine Türkçe alt testi uygulanmış. Türkçe alt testinde yer alan, “Bilme” düzeyindeki sorulara öğrencilerin ortalama yüzde 62’si doğru yanıt verebilmiş.
Anlama düzeyindeki sorulara doğru yanıt veren öğrencilerin oranı ise yüzde 59,97’de kalmış. Bu sonuca göre öğrencilerin yüzde 40’ının okuduğunu anlayamadığı belirlenmiş.
 
Matematikte Yüzde 51 Başarısız
 
Bakanlık, araştırma çerçevesinde 112 bin 322 öğrenciye de 15 soruluk matematik alt testi uyguladı. Matematik testinde, “Bilme” düzeyinde bulunan beş soruyu öğrencilerin ortalama yüzde 63,43’ü doğru yanıtlamış.
Öğrenciler, matematik testindeki akıl yürütme sorularında ise adeta dökülmüş. Öğrencilerin yüzde 51’i matematik testindeki akıl yürütme düzeyindeki soruları cevaplayamamış.
Fen bilimleri, dördüncü sınıf öğrencilerinin görece en başarılı olduğu alan olmuş. Fen bilimleri testinin “Bilme” düzeyindeki soruları ortalama doğru cevap oranının yüzde 65 olduğu belirtilmiş.
Öğrenciler, uygulama düzeyindeki soruların yüzde 70’inde, akıl yürütme düzeyindeki soruların da yüzde 61’inde doğru seçeneği işaretlemiş.
 
Devamlılık Başarıda Etkili
 
Araştırmada, öğrencilerin okula devam durumlarının akademik başarıyı etkilediği ifade edilmiş. Rapora göre, devamsızlık yapmayan öğrencilerin akademik başarısı yüksek olurken devamsızlık yapan öğrencilerin akademik başarısı azalmış.
Araştırma kapsamında, öğrencilerin ev ödevi yapma sıklığı ile akademik başarıları arasındaki ilişki de incelenmiş. Daha sık ev ödevi yapan öğrencilerin testlerde daha başarılı olduğu belirlenmiş.
Katılan öğrenci sayısı itibarıyla ülkede yapılan en geniş çaplı izleme çalışması eğitimde geldiğimiz son noktayı gösteriyor.
Okumayan, sormayan, sorgulamayan bir nesil yetişiyor.
Eğitimde 4+4+4 sisteminin sonuçları ortaya çıkmaya başladı.
İmam Hatip okulları açmaya devam!

Anahtar Kelimeler : EĞİTİMDE GELİNEN SON NOKTA,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!