ÜST BANNER

Lay Lay Lom Oldu Bitti

Okunma: 15537
Genel 2 Mart 2015 09:48
Videoyu Aç Lay Lay Lom Oldu Bitti
A
a

Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Olağan Genel kurulu yapıldı. 3 adayın yarıştığı Genel Kurulda divanın yanlı tutumunu protesto eden Soner Kan ve İsmail Sağlar, seçimlere girmeyerek adaylıktan çekilince mevcut başkan Ahmet Ünal, lay lay lom oldu bitti bir seçimle 3. kez başkanlığa seçildi. Bir çok kimsenin bir çok kimseyi tanımadığı Genel Kurula son günlerde üye olarak kaydedil

Metropol İş Merkezi'ndeki Cemiyet Basın Merkezi'nde yapılan kongreye, Mersinli gazeteciler yoğun ilgi gösterdi. 391 üyenin büyük bölümünün katıldığı kongrede ilk etapta 3 liste yarıştı. Mevcut başkan Ahmet Ünal'ın listesinin yanı sıra İsmail Sağlar ve Soner Kan'da liste hazırlayarak MGC yönetimine talip oldu.
Adnan Özdemir'in başkanlık ettiği divan üyelerinin yanlı tutumu nedeniyle genel kurulda zaman zaman tansiyon yükselince gergin anlar yaşandı.
Önceki yönetimin faaliyet ve denetim raporlarının okunmasının ardından söz alan Okan Çalışkan, Fatih Alkar, Mehmet Aşk, İbrahim Yalçıner, Tankut Tufan, Oğuz Topaçoğlu, Abidin Yağmur, İbrahim Cengiz Işık başta olmak üzere daha bir çok üye, MGC'nin üye yapısı, tüzükte yer alan 2 dönem kuralı, cemiyet merkezi gibi konularda sert  eleştirilerde bulundu.
Bu arada divan üyesi Yusuf Çelik’in söz alarak Ahmet Ünal’ı kendilerinin aday olarak belirlediğini ifade etmesi üzerine üyeler bir anda kürsüye yürüyerek divanın taraflı davranmasına itirazda bulundu. Gerginlik devam ederken yapılan oylamada yönetim ve denetim kurulu raporu oy çokluğu ile ibra edildi. Bir çok kimsenin bir çok kimseyi tanımadığı Genel Kurula son günlerde üye olarak kaydedilen ancak ne iş yaptığı bilinmeyen naylon üyeler damga vurdu. Tüzük değişikliği oylanırken gerek divan kurulunun gerekse Ahmet Ünal ekibinin takındığı tutum nedeniyle salonda tansiyon bir hayli yükseldi. Ancak muhalif grup üyelerinin soğukkanlı sağduyulu tavırları çıkması muhtemel olayları önledi.
Oylamanın ardından söz alan MGC Başkanı Ahmet Ünal, bugünün Mersinli gazeteciler için bir bayram günü olduğunu belirterek, "Kendi içimizde konuşacağız, tartışacağız, ama buradan zaferle çıkacağız. Çünkü Anadolu basınının gerçekten güçlenmeye, birlikte omuz omuza olmaya, sıkıntılarını atmaya, birleşerek Türkiye sevdasını dile getirmeye ihtiyacı var. İşte bu kongrede birlikte bunları yapacağız. Bu kongrenin kentimize kardeşlik getirmesini temenni ediyorum. Biz Anamur'dan Camlıyayla'ya bir bütünüz. Büyük-küçük demeden büyük bir aileyiz. Elbette ki, bazı eksikliklerimiz ve hatalarımız olacak, ama bir şeyi çok iyi yaptığımıza inanıyorum, kardeşliği büyüterek yaşatıyoruz. Eksikliklerimiz olmuş ise yönetim kurumu adına özür diliyorum" dedi.
Konuşmaların ardından tüzük değişikliği için oylama yapıldı. Yapılan açık oylamada yanlı davranışını sürdüren Adnan Özdemir başkanlığındaki divan üyeleri keyfi tutumunu sürdürerek 2/3 çoğunluğun sağlandığını ve MGC yönetim kurulu üyeliği sayısı 11'den 15'e çıkarılırken, 2 yıl sınırlaması ise kaldırıldığını açıkladı.
Oylamaya itiraz eden bazı genel kurul üyeleri el kaldırma yöntemiyle gerçekleşen seçimde sayımın kasıtlı ve yanlı olarak yapıldığını belirterek itirazda bulundu. Kabul ve ret oyları verenlerin kartlarının ayrı ayrı toplanarak sayılmasını talep eden üyelerin itirazını reddeden Divan Başkanı Adnan Özdemir tüzük değişikliğinin gerçekleştiğini ve seçimlere geçileceğini söyledi.
Bu sırada yaşanan tartışmaların ardından Adaylardan Soner Kan ve İsmail Sağlar söz alarak birer konuşma yaptı.
SNER KAN: “MGC’YE İNANCIMIZI KAYBETTİK”
İlk olarak söz alan Soner Kan, “Çok çirkin bir kongre oldu. Antidemokratik ve meşruiyeti tartışılır bir seçim sürecini geride bırakıyoruz. Usulsüzlüklerin ve hukuksuzluğun diz boyu olduğu bu kongrede liste çıkarıp aday olmak sokakta çalışan gazeteciler olarak bize yakışmazdı. Onurlu ve dik bir duruş sergileyerek bize yakışanı yapıyor ve adaylıktan arkadaşlarımla birlikte çekiliyoruz” dedi.
Soner Kan, “Seçim sonucunu kabul etmediğimiz gibi mesleğimizin geleceği açısından kaygı ve endişe duyuyoruz. En kısa sürede bir olağanüstü kongreye gidilmesi ve bir demokrasi şöleni şeklinde herkesi kucaklayan, birlik ve beraberliğin sağlandığı bir genel kurulun toplanması gerektiğine inanıyoruz. Şu an için MGC’ye olan inancımız kaybolmuş durumdadır. Bundan sonraki gelişmelere bakarak bizi asla temsil etmeyen bu cemiyetten de istifa edebiliriz” şeklinde konuştu.
İSMAİL SAĞLAR: “LAY LAY LOM, OLDU BİTTİ”
Kongre tarihinin belirlenmesinde bile usulsüzlük yapıldığını dile getiren Başkan adayı İsmail Sağlar, “Kongre tarihi yasal süreden 3 gün sonra o da zorlamayla belirlendi. Derneğin feshine 10 gün kala ısrarlarımızla belirlendi. Tüzükte hiçbirimizin görmediği, görmeden de oyladığı, yarınlarda cemiyetimizin başına büyük sorunlar açacağını şimdiden söylemeye çalıştığım tüzük değişikliğinde üye olma ve çıkarılma koşulları da belirtilmiştir. Acaba birinizin aklına neden üyelikten çıkarıldım, ya da falan kişi niye üye yapıldı diye sormak geldi mi? işte böyle bir süreç yaşadık. Daha sonra çok vahim bir şekilde yeni kabul edildi denilen tüzükte genç arkadaşlarımızın önüne süresiz bir olarak çok fazla engel çıkarılacak şekilde bir düzenleme olduğunu genç arkadaşlarım fark etmedi. Divan kendine düşeni yaptı. El ve göz yordamıyla biri iki saydı, ya da ikiyi bir saydı. Biz dedik ki ad okuyarak ya da kartları toplayarak şeffaf bir seçim yapın. Divan ‘böyle bir usulümüz yok’ diyerek reddetti. Arkasından yapılan sayımlarda aradaki kritik eşik çok aza olduğu için bunun doğru olmadığını ve kongrenin meşruluğuna gölge düşürüldüğünü söyledik. Hiçbir önerimiz dikkate alınmadı. Divan yapmadı, yapmak istemedi. Çünkü ‘lay lay lom, oldu bitti. Bu iş böyle bitecek’ dediniz. Maalesef cemiyetimiz ‘yapacağız’ ile ‘edeceğiz’ ile ‘bunları da yaparız’ diyerek sekiz yılı geride bıraktı. Hala ‘yapacağız’, hala ‘6 ay sonra değiştireceğiz’ deniyor. Siz ‘yapacağız’ demeye devam edin. 8 yıl ne yaptığınızı gördük. İnşallah yaparsınız. İnşallah bir 8 yıl daha geçer, bir 8 yıl daha yaparsınız. Biz mahçup oluruz. ama yapacağınız bir şey yok. Sadece o koltuk, o makam, o unvan. Amacınız budur. O nedenle biz kendi adıma kendi cemiyetinizle aklınıza geldiği zaman tüzük değiştirdiğiniz, seçilebilmek için bir daha değiştirdiğiniz, listelere sığmadığınız için tüzüğü tekrar değiştirip insanların adını oraya yazabilmek için 70 kişiye yakın bir yönetim kadrosunu seçtirmeye çalıştığınız derneğinizle baş başa bırakıyorum. Ben listemle birlikte adaylıktan çekiliyorum. Sizi genel kurulunuzla baş başa bırakıyorum. Buyurun seçiminizi yapın. Ama ben Ahmet Ünal’ın olduğu cemiyette ben yokum” dedi.
İsmail Sağlar ve Soner Kan’ın adaylıktan çekilmesinin ardından her iki adayı destekleyen üyeler salonu terk etti. Daha sonra açık oylama ile yapılan seçimde Ahmet Ünal başkanlığındaki liste oybirliğiyle MGC yönetimine seçildi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat