ÜST BANNER

Kocamaz: “Kendiniz ve Kentimiz İçin Proje ve Yatırımlarınızı Bekliyoruz”

Okunma: 7281
Ekonomi 9 Eylül 2021 13:17
Videoyu Aç Kocamaz: “Kendiniz ve Kentimiz İçin Proje ve Yatırımlarınızı Bekliyoruz”
A
a

Mersin Kalkındırma ve Dayanışma Derneği’nin “Öznemiz Kadın” konulu toplantıların ikincisini Tarsus’ta gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Dernek Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Kendiniz ve kentimiz için proje ve yatırımlarınızı bekliyoruz” dedi.

Mersin Kalkındırma ve Dayanışma Derneği(MEKAD), ilkini geçtiğimiz aylarda Mersin merkezde gerçekleştirdiği “Öznemiz Kadın” konulu toplantıların ikincisini Tarsus’ta düzenledi. Elif Hanım Konağı’nda yapılan toplantıya Tarsuslu iş kadınları katıldı.
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Dernek Başkanı Burhanettin Kocamaz, MEKAD’la aynı amaca hizmet eden bir derneği Tarsus’ta Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde açtıklarını söyledi. Kocamaz, o dönemde bu derneği belediye ile birlikte ortak proje yapmak için partner olarak kurduklarını, bu derneğin Tarsus’ta büyük hizmetler gerçekleştirdiğini belirtti. Söz konusu bu derneğin Tarsus’un gelişmesine, tanıtımına katkı büyük katkı sağladığını, sosyal projelerle insanlara destek verdiğini belirten Kocamaz, ilerleyen dönemlerde gelişerek eğitimler verip kurslar açarak büyüdüğünü ifade etti.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve başladığında böyle bir derneğin olmadığını ve uluslararası projelerde partner olması için MEKAD’ın kurulduğunu ve bu dernek kanalıyla büyük organizasyonlara imza attıklarını söyleyen Kocamaz, bu sayede Dünya Engelsiz Sanat Festivalini gerçekleştirdiklerini, bu festivalin dünyada büyük ses getirdiğini belirtti.
Derneğin Mersin’in tanıtımı için yapılan uluslararası organizasyonlarda Belediyenin işlerini kolaylaştırdığını, anlaşma ve desteklerin kolaylıkla yapılabildiğini da ifade eden Kocamaz, “Belediye olarak yaptığınızda gerekli desteği göremeyebiliyorsunuz. Ancak dernek olarak yaptığınızda Valiliğin izni ve onayı ile yapıldığı için daha kolay destek alabiliyorsunuz” şeklinde görüşlerini dile getirdi.
Belediyeden ayrıldıktan sonra bu derneği ayrı bir çatı altında yürütmek istediklerini ve şu anda Tarsus’ta dahil olmak üzere Mersin’in bütün ilçelerinin tanıtılması ve gelişmesine yönelik faaliyet içerisinde olduklarını dile getiren Kocamaz, bu tür çalışmaların ana objesinin hanımefendiler olduğunun altını çizdi.
 
“Bir kooperatif kurma aşamasındayız”
Kadınların elinin değmediği bir işte başarılı olmanın zor olduğunu dile getiren Kocamaz, “Onun içinde ‘ÖZNEMİZ KADIN’ diye bir çalışma başlattık. Burada hanımefendilerin görüşlerini alıyoruz. Kentimizi daha ileriye nasıl götürürüz? Mersin’i Tarsus’u hak ettiği yerde nasıl taşıyabiliriz? bunun gayreti içerisindeyiz. Bu tür çalışmalar derneğin öncülüğünde insanların ufkunu açmak için, kadınlarımızı özellikle üretici hale getirmek ve ürettikleri ürünlerin pazarlanmasıyla ilgili neler yapabiliriz? onlarla çalışmalar yapıyoruz. Şu anda da bu üretilen ürünlerin tanıtılıp, değerlendirilmesine yönelik kooperatif kurma aşamasındayız. İstiyoruz ki her şeyin içerisinde biz olmayalım. Biz öncü olalım ama bu işte kadınlar kendilerini sorumlu hissetsinler. Aileleri başta olmak üzere ülke ekonomisine katkı sağlasınlar. Biz girişimci ruhlu kadınları tespit edip, onlara yardımcı olmak ve yollarını açmak istiyoruz. Hem kendileri hem kentimiz için böyle bir çalışma başlatalım istiyoruz” dedi.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve yaptığı dönemde tarımla ilgili birçok projeye imza attıklarını anımsatan Kocamaz, “Türkiye’de 30 tane büyükşehir belediyesi var. 29’u gelip bizden yaptığımız projeler hakkında bilgi aldılar. Mesela bizde genelde sulama, salma sulama şeklinde yapılıyordu. Biz bu günleri de görerek, su sıkıntısının artacağını öngörerek, 600 bin metre kare boru dağıttık. Hemen hemen 200’ün üzerinde köyümüzde sulama problemini çözme noktasına getirdik. Sulama kooperatifleri kurdurduk. Şu anda Mersin genelinde yüzde 50’nin üzerinde bu işi çözmüş olduk. Sadece bunlar değil Torosların tepesinde Yörük çadırında elektrik var. Oralara verdiğimiz güneş panelleri ile buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası, televizyon gibi elektronik aletlerden faydalanabildiler” şeklinde konuştu.
Kendi dönemlerinde yapılan hizmetlerle bilgiler vererek konuşmasını sürdüren Kocamaz, “Sizlerden de yeni fikirler bekliyoruz. Hem Tarsus hem de Mersin tüm ilçeler için katkılarınızı bekliyoruz” dedi.
Tarsus’un değerlerini ortaya çıkarmak istediklerine vurgu yapan Kocamaz, “20 yıllık Tarsus Belediye Başkanlığımızda yaptığımız çalışmalarla kentin birçok tarihi değerini ortaya çıkardık, restorasyonlar yaparak bu eserleri kentimize ve insanlık tarihine kazandırdık” diye yapılan hizmetleri anlattı.
MEKAD Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın konuşmasının ardından karşılıklı görüş alışverişi yapıldı. Tarsuslu iş kadınları Kocamaz’a bugüne kadar yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ederek, kentle ilgili fikirlerini paylaştılar.
Bir kadın girişimcinin artık dijitalleşmek gerektiğini söyleyerek, bu yönde bir projenin olup olmadığını sorusuna cevap veren Kocamaz, teknolojiyi kullanmak gerektiğini belirterek, “Biz üretiyoruz ama elin adamı geliyor ürettiğimiz ürünleri ucuz fiyata alıp işlem yapıp yüksek fiyata satıyor. Bizim bu konularda atılım yapmamız gerekiyor. Dijital platform bu ürünlerin pazarlanması yönünde büyük kolaylık” dedi.
Tarsus’ta işletme kurmak için yer bulmakta zorlandıklarını belirten kadın girişimciler bu kolaylığın kendilerine sağlanmasını istediler. Bu konu üzerine de görüşlerini paylaşan Kocamaz, yerel yönetimlerin pozitif ayrımcılık yaparak kadın girişimcilere destek olması gerektiğini ifade etti.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat