ÜST BANNER

Kılavuz: “Sevgi ve Şefkatin Yanan Ocağı Kadındır”

Okunma: 9477
Yaşam 9 Mart 2021 12:21
Videoyu Aç Kılavuz: “Sevgi ve Şefkatin Yanan Ocağı Kadındır”
A
a

Alevi Bektaşi Federasyonu İnanç Kurulu ve Mersin Cemevi Başkanı Pir Hasan Kılavuz, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada “Alevi İnancında herkes candır. Kadın, her şeyden önce annedir ve yaratıcıdır. Sevgi ve şefkatin yanan ocağı kadındır. Alevi İnancında cinsiyete göre ayrım yapılmaz” dedi.

Alevi inanç ve ibadetinde kutsal olanın insan olduğunu ifade eden Alevi Bektaşi Federasyonu İnanç Kurulu ve Mersin Cemevi Başkanı Pir Hasan Kılavuz, “İnancımızın hiçbir yerinde kadın ayrımına ilişkin hiçbir Alevi Dedesi’nin beyanı yoktur.  Alevi İnancında herkes candır. Kadın, her şeyden önce annedir ve yaratıcıdır. Sevgi ve şefkatin yanan ocağı kadındır.  İnancın her alanında oyu ve onayı vardır. Tarihimizden günümüze, Alevi kadınlarının toplumsal mücadelede aktif olarak yer aldıklarını görüyoruz. 13. Yüzyılda Anadolu’daki (Bacıyan Rum) örgütlenmesi bunun en iyi örneğidir. Alevi İnancında cinsiyete göre ayrım yapılmaz. Cemlerimizde kadın erkek ayrımı gözetilmez. Cemlerde birlikte ibadet edilir” diye konuştu.
Dünyada çığlıkları duyulmayan, milyonlarca kadının; acısı, yalnızlığı, çaresizliği asla unutulmamasının önemle altını çizen Pir Hasan Kılavuz, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde, kadınlarımızın toplum içinde ve yasalar önünde eşit haktan yararlanmasını sağlamalı, onların her türlü şiddetten korunmaları için toplum olarak duyarlı olmalıyız. Ülkemizde her gün kadına şiddet haberleri duyuyoruz. Kadınlara uygulanan şiddeti kınıyoruz.  Kadınlara şiddet uygulayanların en ağır şekilde yargılanarak cezalandırılması ve yasaların daha caydırıcı şekilde düzenlenmesi en büyük talebimizdir.
Dünyada çığlıkları duyulmayan, milyonlarca kadının; acısı, yalnızlığı, çaresizliği asla unutulmamalıdır.  İnanç kurumları, diğer kurum ve kuruluşlar,  her platformda ülkedeki iktidar ve yönetim kurumlarına sesli çağrıda bulunarak kadın haklarını yüreklice haykırmalıdır. İstanbul sözleşmesi bütün maddeleriyle yürürlükte kalmalı ve uygulanmalıdır. Onlar; bacımız, annemiz, eşimiz, eşitimizdir” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat