Son Dakika

Yeniçıkan: "Mersin’de Kaba Yem Açığı Yüzde 60”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Hayvansal Ürünler ve Destek Faaliyetleri Meslek Komitesi Başkanı Ayten Yeniçıkan, Türkiye’de hayvancılık sektörünün önde gelen sorunlarından birinin kaba yem açığı olduğunu söyleyerek, "Mersin’de kaliteli kaba yem açığı maalesef yüzde 60’lar seviyesinde. Sorunun çözümü için yem bitkisi tohumuna verilen teşvikler devam etmeli, yem bitkileri

Ekonomi Hit: 7543 / Yorum: 0 / 6 Şubat 2019 21:18
Yeniçıkan: "Mersin’de Kaba Yem Açığı Yüzde 60”
-A +A

MTSO 4 No’lu Hayvansal Ürünler ve Destek Faaliyetleri Meslek Komitesi Başkanı Ayten Yeniçıkan, sektörde özellikle son dönemlerde artan sıkıntılara dikkat çekerek, çözüm önerilerini ve taleplerini dile getirdi. Yaşanan sorunların temelinde ürün planlamasındaki eksiklerin yer aldığını dile getiren Yeniçıkan, "Mersin bir tarım kentidir. Tarımın gelişmesi hayvancılığı da desteklemektedir. Bu nedenle gıdanın geleceği, Mersin nüfusunun beslenmesi, kentsel bir politika olarak değerlendirilmelidir” diye konuştu. 
Hayvansal üretimde vazgeçilmeyen en önemli yem grubunun kaba yem olduğunu vurgulayan Yeniçıkan, kaliteli kaba yemlerin çayır, mera alanları ve yem bitkileri tarımından sağlandığını kaydetti. Türkiye’de olduğu gibi Mersin’de de nüfusun önemli bir bölümünün geçimini bitkisel ve hayvansal üretimden sağladığına işaret eden Yeniçıkan, “Mersin’de kaliteli kaba yem açığı maalesef yüzde 60’lar seviyesinde. Bu amaçla yem bitkilerinin üretim deseni içerisinde yer almasını sağlayarak mono kültür ekim sistemi yerine polikültür yetiştiriciliği ön plana çıkarmak yerinde olacaktır. Böylece hem tarım alanlarında yem bitkilerine ayrılan pay artırılmış olacak hem de çayır ve mera alanları üzerindeki otlama baskısını azaltmak suretiyle uygun ıslah ve amenajman tekniklerinin uygulanmasına olanak sağlanacaktır” ifadelerini kullandı. 
“Yem Bitkisi Tohumu İçin Verilen Teşvikler Devam Etmeli, Yem Bitkileri Üretimi Artırılmalı” 
Bunun yanında yem bitkileri üretim alanlarının ve verimliliklerinin artırılması için yapılan desteklemeler çeşitlendirilerek devam etmesi gerektiğinin altını çizen Yeniçıkan, yem bitkilerinde tohumluk sorununun da çözülmesini istedi. Çiftçilerin de hayvan besleme, yem bitkilerinin önemi ve yetiştiriciliği hakkında bilgilendirilmeleri gerektiğini kaydeden Yeniçıkan, ülke genelinde kaba yem açığının kapatılması için ise şu öneri ve taleplerde bulundu: 
"Bunun için çayır ve meraların zamansız, aşırı ve düzensiz otlatılmasının engellenmesi ile çalışmaya başlanabilir. Ardından meraların tespit, tahdit ve tahsis çalışmaları tamamlanarak münavebeli otlatmaya geçilmesi gerekir. Ekim nöbeti içinde yem bitkilerine yer verilmeli, anız atıkları hayvan yemi olarak değerlendirilmeli, sertifikalı yem bitkisi tohumu için verilen teşviklere devam edilmelidir. Yem bitkileri üretiminin artırılması için hububat ve endüstri bitkileri ile rekabet güçleri artırılmalı, silaj yapımı konusundaki teşvikler artırılmalı ve balya silajı yapımı için yeni kaba yem muhafaza yöntemleri yaygınlaştırılmalıdır.” 
Büyükbaş hayvanlarda kesim noktasında yaşanan sıkıntılara da değinen Yeniçıkan, "Bugün Et ve Süt Kurumu kombinaları ağzına kadar etle dolu. Besiciye çok uzun tarihli kesim randevusu veriliyor. Besici, hayvanlarını kestirmekte zorlanıyor. Böyle olunca kaçak yollarla dişi hayvan kesimi artıyor. Buna bir çözüm üretilmeli” şeklinde konuştu. 
“Beyaz Ette de Ciddi Sıkıntılar Yaşanıyor” 
Beyaz ette sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Yeniçıkan, yem konusundaki sorunun bu alanda da kendisini gösterdiğini söyledi. Enerjiden işçilik maliyetlerine kadar tüm girdi maliyetleri ciddi ölçüde artmasına rağmen fiyatların satışlara yansıtılamamasının sıkıntısını yaşadıklarını da kaydeden Yeniçıkan, bu durumun şirketler üzerinde ciddi bir yük oluşturduğunu vurguladı. 
Mersin’de özellikle tavukçuluk sektörü geçmiş yıllarda çok gelişmiş olmasına rağmen son dönemlerde önemli sıkıntılar yaşandığını belirten Yeniçıkan, şunları söyledi: 
"Mersin genelinde daha önce 7 adet kesimhane varken tavukçuluk sektörünün desteklenmemesinden dolayı bazı firmalar gelişen kesim şartlarına ayak uyduramadı ve kapandı. Dolayısıyla Mersin’deki tüm üretim çiftlikleri Adana firmalarına üretim yapmaya başladı. Ancak bugün Adana firmaları da Türkiye’deki bütün tavuk sektöründe yaşanan krizlerden dolayı birer birer kapanıyor. Devlet tarafından bu sektör mutlaka desteklenmelidir. Aksi takdirde ihracat yapan bir ülke konumundayken ithal eden ülke haline gelebiliriz. Kırmızı ette yaşanan sıkıntıları bu sektöre de taşımamalıyız. Tavukçuluk sektörünün gelişmesi için üretim yapan firmalara da belirli bir ihracat yüzdesi verilmeli. Aksi halde ihracatçı firmalar destek alınca bu sefer iç piyasaya mal vermeyi kısıyor. Bu konu iyi takip edilmeli.” 
“Sorunların Çözümü İçin Hayvancılık Kurultayı Düzenlenmeli”
Ayten Yeniçıkan, sektörün sorunlarının saptanması ve çözüm yollarının bulunması için tüm tarafların katılımıyla kentte bir Hayvancılık Kurultayı düzenlenmesi çağrısında bulundu.
Yeniçıkan, sektörde özellikle son dönemlerde artan sıkıntılara dikkat çekerek, sorunların çözümü çerçevesinde talep ve önerilerini anlattı. Yaşanan sorunların temelinde ürün planlamasındaki eksiklerin yer aldığını ifade eden Yeniçıkan, Mersin’in bir tarım kenti olduğunu, tarımın gelişmesinin hayvancılığı da desteklediğini söyledi. Bundan dolayı gıdanın geleceğinin ve Mersin nüfusunun beslenmesinin kentsel bir politika olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Bu politikanın belirlenmesinde Tarım İl Müdürlüğü’nün başta Mersin Büyükşehir Belediyesi olmak üzere diğer yerel yönetimler, Mersin Ziraat Odası, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, Süt Üreticileri Birliği, Veteriner Hekimler Odası, Ticaret ve Sanayi Odası gibi konunun tüm paydaşlarıyla koordineli çalışması gerektiğini vurgulayan Yeniçıkan, “Tüm bu kurumların el ele vererek bir Hayvancılık Kurultayı düzenlemesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü kentimiz adına tarım ve hayvancılık politikasının ekonomi politikalarından bağımsız düşünülmesi mümkün değil. En çok istihdam sağlanan sektör olması yanında insan sağlığı adına da önemli bir alandır ve tüm kesimlerin sağlıklı gıdaya ulaşabilmesi adına da doğru planlama yapılmalıdır” dedi.
“Besiciler Hayvanını Kestirmekte Zorlanıyor”
Mersin’de büyükbaş hayvanlarda kesim noktasında yaşanan sıkıntılara da değinen Yeniçıkan, Mersin Büyükşehir Belediyesi mezbahalarında kesimlerde aksamalar olduğunu dile getirdi. Burada memur mantığı ile çalışılmaması gerektiğini vurgulayan Yeniçıkan, belediyeye ait olması nedeniyle resmi tatillerde kasaplara hizmet verilmediğini, kaçak kesimlere yönelimin arttığını belirtti. Kentte tek bir kesimhane olmasının da sıkıntılara neden olduğunu kaydeden Yeniçıkan, “Büyükşehirde tek bir kesimhane var. Yayladaki bir kasap 5 adet koyun kestirmek istediği zaman bu hizmeti Belediye Mezbahasından almakla ciddi zaman kaybı yaşıyor. Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi’nin çeşitli noktalara mobil kesimhaneler kurmasını talep ediyoruz” diye konuştu.
Mersin’de kaçak kesimlerin önüne geçilmesi için et borsası ile ilgili çalışmaların başlatılması gerektiğini kaydeden Yeniçıkan, konunun tüm taraflarıyla bir araya gelerek bu borsanın kurulum çalışmalarının yürütülebileceğini söyledi.
“Hayvan Pazarından İstenen Randıman Alınamıyor”
Mersin’de bir hayvan pazarı kurulduğunu ancak istenilen verimin alınamadığını da dile getiren Yeniçıkan, daha iyi sonuçlar alınabilmesi adına Ticaret Borsası, Kasaplar Odası ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası temsilcilerinin de buranın yönetimine katılması gerektiğini söyledi. Ruhsatsız çalışan, maliye kaydı bulunmayan kasaplara yönelik denetimlerin artırılması gerektiğini belirten Yeniçıkan, “Kasaplara yönelik bir talebimiz daha var. Yeni yönetmeliğe göre kasaplara köfte hazırlama yetkisi verildi. Aynı çalışmayı sucuk üretiminde de bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
“Balık Pazarı AB Standardına Getirilmeli”
Mersin’de balık satışlarının istenen düzeye getirilmesi için bir takım düzenlemeler beklediklerini de anlatan Yeniçıkan, özellikle Mersin Çarşısı içindeki Balık Pazarı’nın ciddi sorunları olduğunun altını çizdi. Yerel yönetimlerden bu pazarın AB standartlarında yeniden düzenlenmesini beklediklerini vurgulayan Yeniçıkan, satışların artırılması için otopark sorununun giderilmesini beklediklerini de sözlerine ekledi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!