Son Dakika

Ülkemizin Yüzde 75 Biberiye İhtiyacı Mersin’den

Ülkemiz Biberiye üretiminin yüzde 75’ni Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, Tarsus Orman İşletme Müdürlüğü gerçekleştiriyor. Yıllık üretim ortalama 200 ton olan biberiyenin 2019 yılı üretimi ise 197 ton olarak gerçekleşti. Üretimin tamamı Tarsus Orman İşletme Şefliğinde 1492 Ha alanda yapıldı.

Ekonomi Hit: 8287 / Yorum: 0 / 5 Ekim 2019 10:33
Ülkemizin Yüzde 75 Biberiye İhtiyacı Mersin’den
-A +A

Yaygın kullanım alanı olan kuşdili olarak ta bilinen yaprağını dökmeyen önemli bir tıbbı aromatik bitki olan biberiye, halk arasında çay olarak, kokusuyla da başta balık ve et yemekleri olmak üzere pek çok yemeğe lezzet vermek amacıyla baharat olarak tüketiliyor. İçeriğinde pinen, kafuru, sineol, kamfen, borneol ve bornilasetat olup ilaç ve kozmetik sanayiinde kullanılıyor. Ayrıca süs bitkisi olarak kullanılan biberiye, sonbaharda da çiçek açması nedeniyle arıcılar tarafından da tercih ediliyor.
Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğünün hedef ve politikaları çerçevesinde biberiyenin, doğa tahrip edilmeden mahalli ve ülkesel düzeyde tekniğine uygun faydalanmayı düzenleyip ülkemiz ekonomisine katkısını en yüksek düzeye çıkarmak için çalışmalarını sürdürüyor.
 
Bölge Müdürü Akduman Mersin OİM’yi Ziyaret Etti
 
Mersin Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, Mersin Orman İşletme Müdürlüğünü ve şefliklerini ziyaret etti.
Bölge Müdürü Akduman’ı Mersin Orman İşletme Müdürü Hüseyin Çakıcıoğlu, Milli Parklar Mersin Şube Müdürü Ömer Arslanve işletme personeli karşıladı.
İdare binasında işletme personelini ziyaret eden Bölge Müdürü Akduman’a İşletme Müdürü Çakıcıoğluİşletme Müdürlüğü faaliyetleri hakkında brifing verdi.
 
Bölge Müdürü Akduman Mersin Fidanlık Müdürlüğünde
 
Mersin Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, Mersin Fidanlık MüdürlüğününDavultepe’deki yeni hizmet binasını ziyaret etti.
Mersin Fidanlığı kuruluş çalışmalarını ve Orman Muhafaza Memuru alımları için sınav yapılacak sahayı inceleyenBölge Müdürü Akduman’a, Mersin Orman İşletme Müdürü Hüseyin Çakıcıoğlu, Fidanlık Müdürü Ahmet Gülyavuz, Mersin Orman İşletme Müdür Yardımcıları Necmi Poscu ve Muhammet Köse veFidanlık Müdür Yardımcısı Deniz Beyazgüleşlik ettiler.
İdare binasında işletme personelini ziyaret eden Bölge Müdürü Akduman’a Fidanlık Müdürü Gülyavuz, Fidanlık Müdürlüğü faaliyetleri hakkında brifing verdi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!