Son Dakika

Türk Bilim İnsanları Kutup Yolcusu

Türk Kuzey ve Güney Kutupları Araştırma Programı (TuArk) Toplantısı’nın 5''incisi Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü (DBE) Erdemli yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Teknoloji Hit: 9202 / Yorum: 0 / 14 Kasım 2014 15:35
Türk Bilim İnsanları Kutup Yolcusu
-A +A

Toplantı 25 farklı ulusal ve yabancı devlet kurumu, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarından 50’yi aşkın uzmanın katılımı ile gerçekleşti.
Toplantıyla ilgili bilgi veren ODTÜ DBE Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Barış Salihoğlu, “3 tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin dünya denizciliğinde sözü geçen ülkeler arasına girebilmesi, deniz ekonomisinde güçlenmesi ve denizci bir devlet olarak bilimsel ve diplomatik prestijinin yükselmesi için kutup araştırmaları büyük önem taşıyor” dedi.
Toplantıda Türk bilim insanlarının kutuplardaki çalışmalarına da değinildiğini ifade eden Salihoğlu, “Türkiye ancak aktif kutup araştırmaları gerçekleştirdiği takdirde Antarktika kıtası üzerinde yer alan çevre ve doğal kaynakların korunması ve kullanılması konusunda etkin bir role ve ağırlığa sahip olabilecek. Bu motivasyonla ilk kez 2013 yılı Nisan ayında yapılan ‘Türk Kuzey ve Güney Kutupları Araştırma Programı (TuArk) Toplantısı’nın 5.’sini enstitümüz yerleşkesinde gerçekleştirdik. Toplantıda Türk bilim insanlarının kutuplardaki çalışmaları ve Türkiye’nin kutup bölgelerindeki Stratejik konumu ele alındı. Uzmanlar aynı zamanda Türkiye’nin Antarktika Anlaşmalar Sistemindeki (ATCM) hukuki statüsü ve Türkiye’nin ATCM Çevre Protokolü imzalama aşamasındaki bulunduğu son durumu da değerlendirdi” diye konuştu.
Salihoğlu, Türkiye’nin Ulusal Arktik-Antarktik Araştırma Programı yol haritasında önemli gelişmeler kaydedildiğini de belirtti.
ODTÜ Deniz Ekosistem ve İklim Araştırma Merkezi (DEKOSİM), Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) ve Mersin Deniz Ticaret Odası’nın (MDTO) sponsorluğunda gerçekleşen çalışmaların Türkiye’nin kutup araştırmalarında uluslararası görünürlüğünün artmasına katkı sağlayacağı da dile getirildi.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!