Son Dakika

Teknolojiye Yenik Düşmeyen Oraklar İş Başında

Teknoloji Hit: 77338 / Yorum: 0 / 5 Ağustos 2014 16:36
Teknolojiye Yenik Düşmeyen Oraklar İş Başında
-A +A

Teknoloji çıktı oraklar tarih oldu derken, köylü vatandaşlar teknolojik araçların giremedikleri dağlık alanlarda ekinlerini ellerine taktıkları ellik ve oraklarla deriyorlar.
Mersin’in Silifke İlçesinde buğday hasadına başlandı. Ekinler teknolojiyle birlikte makinelerle derilirken, dağlık kesimler ve dar gelirli vatandaşlar ise ekini orakla derip, desteliyor. Birkaç gün kurumaya ve dinlenmeye bırakılan desteler daha sonra toplanıp harman çekiliyor. Silifke’nin ova köylerindeki ekinleri çevre illerden hasat yapmak için gelen biçerdöver makineleri dererken, biçerdöver makinelerinin giremediği arazilerde ise köylü vatandaşların sıcağa rağmen ekinleri biran önce dermek için çalışıyor. 
“Ömrümüz bu tarlalarda geçti” diyerek kendini bildi bileli ekini orakla derdiklerini belirten Ayşe Say, “Sıcakmış, güneş başımıza geçermiş bilmeyiz biz. Kendimizi bildik bileli ekini oraklarla derer, desteler haline getirdikten sonra bir hafta bekletir sonrada harman kurar derilen ekinleri harmanda çekeriz. Ama bundan şikayetçi değiliz bizler alışığız, atalarımız da böyle dererdi ekinleri, böyle harman çekerlerdi. Bizim çocukluğumuz, ömrümüz destelerin arasında geçti” diye konuştu. 
Derilen ekinlerin genellikle dağlık kısımlarda olduğunu, bu nedenle sabahın erken saatlerine eşeklerine binerek yola çıktıklarını dile getiren Say, “Günümüzde teknolojik makineler ile ürünü biçmek ve hasat etmek daha da kolaylaştı. Fakat bazı kıraç ve engebeli arazilere bu makineler giremiyor. Biz de ürünümüzü eskiden olduğu gibi ellerimizle deriyor, toplayarak deste deste yaparak bir araya harmanlıyoruz. Daha sonra da bir süre iyice kurumasını bekliyor ve zamanı gelince de harmanı çekiyoruz” şeklinde konuştu. 
Silifke Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah Süngü ise ilçede 174 dekar araziden 50 bin ton buğday hasat edileceğini kaydetti.


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!