Son Dakika

MTSO Sanat Galerisi 2018-2019 Sezonunu Kapattı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Sanat Galerisi, dolu dolu geçirdiği 2018-2019 sezonunu sanatçı M. Emrah Akkayüz’ün ilk kişisel resim sergisiyle kapattı.

Kültür & Sanat Hit: 7626 / Yorum: 0 / 13 Haziran 2019 21:09
MTSO Sanat Galerisi 2018-2019 Sezonunu Kapattı
-A +A

90’lı yıllardan bu yana kesintisiz sergi düzenleyen MTSO Sanat Galerisi, Mersin’in sanata açılan kapısı olmaya devam ediyor. Kaliteli sergileri ve sergileme teknikleriyle Mersin’in kültürel gelişimine katkı sağlayan Galeri, sanat dolu bir sezonu daha geride bıraktı. 
Sanatçı M. Emrah Akkayüz’ün ‘Bellek/İz’ isimli Resim Sergisiyle sezonunu tamamlayan Galeri, bu dönemde 13 etkinliğe ev sahipliği yaptı. Sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği serginin açılışına MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ve Meclis Başkanı Hamit İzol’un yanı sıra MTSO Meclis Üyeleri, sanatseverler ve çok sayıda davetli katıldı. 
Sanatçının 17 eserinin sanatseverlerin beğenisine sunduğu Bellek/İz isimli Resim Sergisi 26 Haziran tarihine kadar ziyaret edilebilecek.
Akkayüz: “İlk Kişisel Sergim”
Sergi açılışında konuşan Sanatçı Emrah Akkayüz, bu sergisinin ilk kişisel sergisi olduğunu söyledi. Mersin Üniversitesi’nde Yüksek Lisans eğitimine devam ettiğini anlatan Akkayüz, uzun zamandır resim yaptığını ve birçok karma sergiye ve yarışmaya katıldığını kaydetti. 
Sanatın gelişiminin çağın değişen koşulları, toplumun sanatsal ve düşünsel gelişimiyle paralel ilerlediğini anlatan Akkayüz, sanatçıların ise içerisinde bulunduğu gerçekliğe tanıklık ettiklerini söyledi. Eserlerini günlük hayatta karşılaştığı olayların bilinçaltında oluşturduğu durumları yeniden kurgulayarak hazırladığını belirten Akkayüz,  kitle iletişim araçları tarafından yüklenen görsel bombardımana da atıfta bulunduğunu kaydetti. 
Dünyayı algılama biçimlerimizin büyük ölçüde kitle iletişim araçlarıyla gerçekleştiğine değinen Akkayüz, şunları söyledi:
“Bu durum bize yeniden yaratılarak sunulan gerçeklik ve duyumsadığımız gerçeklik arasında sıkışan insanı gösteriyor. Birçok eserimde de bu duruma tepki göstererek, seyirciye arkasını dönmüş insan figürleri kullandım. Bu anlamda bu figürlere protest figürler de diyebiliriz.”  
Sergisinin iki seride toplamda 17 eserden oluştuğunu bildiren Akkayüz, ilkinin yağlı boya üzerine dijital baskının yapıldığı eserlerin oluşturduğu ‘katmanlar’ serisi olduğunu aktardı. Akkayüz, “Bu katmanlı ve derinlikli yapıyla, ‘her şey gerçek ve hiçbir şey gerçek değil’ paradoksu ‘katmanlar’ başlıklı seriyle karşılık buluyor” dedi. 
‘Duvar’ isimli serisinde ise, daha çok insanların yaşamakta olduğu yerde aidiyet kurma, iz bırakma, bir şeyler söyleme ve ya işaret etme hislerine atıfta bulunduğunu kaydetti. Duvar kavramının birçok kişide engeli ve kısıtlamayı çağrıştırdığını belirten Akkayüz, buna karşılık duvarların kişiye kendini ifade edebileceği özgür alanlar da sağladığını ifade etti.
Şahbaz: “Sanat Dolu Bir Sezon Geçirdik”
MTSO Sanat Galerisi Sorumlusu Seda Şahbaz ise, sezonun son sergisine ev sahipliği yaptıklarını belirterek, hareketli ve sanat dolu bir sezon geçirdiklerini anlattı. Yerel sanatçılar başta olmak üzere ulusal ve uluslararası birçok sanatçı ağırladıklarını kaydeden Şahbaz, prestijli sergilere de ev sahipliği yaptıklarını vurguladı. Kısa bir aranın ardından önümüzdeki sezonda aynı tempoyla yola devam etmek istediklerine işaret eden Şahbaz, galerinin açıldığı günden buyana sanata ve sanatçıya desteğini hiç kesmediğini ve destek olmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.  

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!