Son Dakika

Mersin GİAD'ın AB Ziyareti

Mersin Girişimci İşadamları Derneği (Mersin GİAD), Brüksel ve Amsterdam ziyaretleri kapsamında 2014 CEDAR Liderlik Forumu’na katıldı.

Dünya Hit: 12136 / Yorum: 0 / 29 Mayıs 2014 16:10
Mersin GİAD'ın AB Ziyareti
-A +A

Mersin GİAD 3. ve 4. dönem Başkanı Kasım Tanrıöver’in eşi Damlagül Tanrıöver, forum kapsamında kadın girişimciliği ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Kadın girişimcilerin dünya ekonomisine katkılarının günden güne arttığını kaydeden Tanrıöver, “Zaman geçtikçe dünya hızla değişmekte ve bunun sonucunda ailelerin sosyal hayatları da değişmektedir. Ailelerin gelirlerini arttırmadaki tek yol annelerin iş gücüne katılımıdır” dedi.

OECD ülkeleri arasında kadınların ekonomiye katılım oranının yüzde 62 seviyelerinde olduğuna dikkat çeken Tanrıöver, şöyle devam etti; "Kadın girişimcilerin ekonomik aktiviteleri arttıkça bu artışın toplumun sosyal hayatına etkisi çok daha büyük olacaktır. 2012 yılında OECD ülkeleri arasına 126 milyon kadın iş hayatındadır. Bu rakam bölgelere göre ciddi değişim göstermektedir. En çok kadın çalışan Afrika ve Latin Amerika’da görülmektedir. Bunun temel sebebi bu ülkelerdeki istikrarsızlık ve maaşların çok düşük olmasından dolayı tüm aile fertlerinin çalışma zorunluluğudur. Kadınların iş gücünde en az görüldüğü bölgeler ise Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleridir. Bu oran bu ülkelerde yüzde 4’e kadar düşmektedir. Avrupa, Asya ve İsrail’de bu oran % 5’tir."

Kadınların iş hayatına katılmasının bir başka öneminin de eğitim seviyelerinin yükseliyor olmasına bağlayan Tanrıöver, “Çocukların bakımı, yaşlıların bakımı, kültürel tabular gibi kadınların önündeki engelleri aşabilenler gerçekten başarıyı yakalıyorlar. Bugün Avrupa’da kadınların iş yaşamına katılımını teşvik etmek ve var olan işlerini büyütmeleri için çok ciddi destekler vardır. Farlılık her zaman yarar sağlar. Yeni fikirler ve inovasyonun ortaya çıkmasında yardımcı olur. Yönetim kurulunda kadın üye olmasının şirketlere güç katacağı inancındayım” ifadelerini kullandı.

Kadınların çalışma hayatından uzaklaşmasının nedenleri hakkında da konuşan Tanrıöver, “Çalışma saatleri arttıkça kadınların sosyal zamanlarını düzenlemesi zorlaşmaktadır. Bunun yasal altyapısının kadınlar için yasallaşması çok önemlidir” diye konuştu. Özellikle son yıllarda Mersinli kadınların da iş hayatına katılımlarının oldukça arttığına dikkat çeken Tanrıöver, kadın girişimcilerin iş hayatından daha fazla yer almaları için çalışmalarının ve desteklerinin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler : Mersin GİAD'ın AB Ziyareti ,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!