Son Dakika

Mersin'de Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü

Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından, Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü düzenlendi. '19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı' etkinliği temasıyla gerçekleşen yürüyüşte, obeziteye dikkat çekildi.

Genel Hit: 1004 / Yorum: 0 / 27 Mayıs 2014 12:51
Mersin'de Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü
-A +A

Mersin İdmanyurdu Meydanı'nda başlayıp, Barış Meydanı'nda son bulan yürüyüşe, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Şencan, Sağlıktan Sorumlu Vali Yardımcısı Kadir Okatan, Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanı Uzm. Dr. Sema Sanisoğlu, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, Halk Sağlığı ve İl Sağlık Müdür yardımcıları, şube müdürleri, sağlık çalışanları ve vatandaşlar katıldı. Yürüyüş sonunda konuşan İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, obezitenin pek çok nedeninin bulunduğu ifade ederek, "Bunlar arasında en önemli nedenlerden birisi hareketsiz yaşamdır. Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kemik erimesi gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını arttıran önemli nedenlerden biri olmuştur. Fiziksel hareketsizlik dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlenmiştir" diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 'Sağlıklı Beslenelim, Kalbimizi Koruyalım' araştırma raporunda yer alan sonuçlara göre vatandaşların yüzde 96,5’inin düzenli olarak fiziksel aktivite yapmadığının belirtildiğini kaydeden Kemik, "Çağımızın vebası obezitenin önlenmesinde sağlıklı beslenme kadar düzenli egzersiz yapmakta önemlidir. Egzersizi planlı, programlı ve gün içerisinde belli bir kalori harcamaya yönelik olarak yapılan hareketler olarak tanımlayabiliriz. En iyi ve kolay egzersiz yürüyüştür. Günlük 45 dakika orta hızda yapılan egzersiz pek çok kronik hastalıkların oluşum riskini azaltmakla birlikte, ideal kiloya ulaşmada ya da kiloyu korumada, metabolik hızı arttırmakta, stres ve depresyondan uzaklaştırma gibi pek çok faydasını sayabiliriz. Fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil toplum sağlığının korunması açısından önem arz ettiğinden, toplum tabanlı bir yaklaşım gerektirmektedir. Toplumda fiziksel aktivitenin önemi, sağlık üzerine etkileri hakkında farkındalık oluşturmak amacı ile Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında 2014 yılı 'Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı' ilan edilmiştir" şeklinde konuştu.

Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Şencan ise sağlıklı beslenmenin önemi, bulaşıcı olmayan hastalıklardan korunma yöntemleri ve her gün düzenli egzersiz yapmanın sağlık açısından faydalarını içeren bir konuşma yaptı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!