Son Dakika

M. Özgür Sanal: “Şimdi Roller Değişti”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili M. Özgür Sanal, “Anne ya da baba tarafımda, yetmişyedi sülalemde Fetö ile ilgili bir tane bulguya rastlasalar ben kendimi asarım. Bana operasyon yapan savcının, TEM şube müdürünün çocuklarının hepsi Fetö’nün okullarında okudu. Zaten şu anda o günkü operasyonu gerçekleştiren TEM Şube Müdürü ile eski p

Genel Hit: 18117 / Yorum: 0 / 29 Eylül 2018 11:41
M. Özgür Sanal: “Şimdi Roller Değişti”
-A +A

Yaşadığı acılarla dolu 30 günü Yeni Mersin Gazetesi’ne anlatan Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili M. Özgür Sanal, “Gerçekleşen operasyon döneminde şahsımla ilgili hiç kimsenin elinde ne bir bulgu ne de bir belge adına hiçbir şey yoktu. Sadece o gün yapılanlar bir takım kişilerin olayları yönleri başka yerlere çekerek başkalarını kurtarma operasyonuydu. Ben hep aynı şeyi söyledim. Anne ya da baba tarafımda, yetmişyedi sülalemde Fetö ile ilgili bir tane bulguya rastlasalar ben kendimi asarım. Bana operasyon yapan savcının, TEM şube müdürünün çocuklarının hepsi Fetö’nün okullarında okudu. Zaten şu anda o günkü operasyonu gerçekleştiren TEM Şube Müdürü ile eski polis Vahit Vardar denilen şahıs yargılanıyorlar. Şu anda roller değişti, ben müşteki, onlar ise sanık pozisyonunda” dedi.
Canım Çok Yandı
Tutuklanıp cezaevine girdikten sonra büyük acılar çektiğini de kaydeden Sanal, “Süreç 30 gün sürdü. Bu süreçte işlemediğiniz bir suçtan, hayatımda hiçbir cemaat ya da başka dini bir örgütle bağlantım olmamasına rağmen böyle bir iddia ile suçlandığım için canım yandı. O nedenle çok acı çektim. Ancak kendimden çok emindim. Attığım imzaları çok iyi biliyordum. Yaptığım görüşmeleri çok iyi biliyordum. Hiçbir şekilde dini bir cemaat ya da tarikat ile görüşmediğim için bu şekilde suçlanmak bana çok ağır geldi. Canım ve vicdanım yandı. Ailemin canı yandı. Çok da sıkıntı yaşadık” ifadesini kullandı.
Acılarla Geçen Günlerimi Bana Kimse Geri Veremeyecek
Beraatinin ardından bakanlık nezdinde girişimde bulunup karşı dava sürecini de başlatıklarını kaydeden sanal, “Tahliye olup beraat ettikten sonra İçişleri Bakanlığı’na şikayette bulunduk. Bakanlığımız konuyla yakından ilgilendi. Mülkiye başmüfettişlerini gönderdi. Onlar soruşturmayı açtı. Mülkiye başmüfettişlerinin açtığı soruşturmaya yönelik TEM şube Müdürü, İstihbarat Şube Müdürü ve eski polis Vahit Vardar hakkında bir dava açıldı. Şu anda benim ve ailemin canını yakan 3 kişi yargılanıyor. Yargılama süreci de devam ediyor. Biliyorum tutuklu bulunduğum 30 günü bana kimse geri veremeyecek. Ancak bu süreç insanın psikolojisini bozan bir süreç! Bu sürecin bende yarattığı tahribatın da telafisi yok. Bunu da biliyorum. Önemli olan maddi kayıplar değil manevi kayıplar çok önemli. Bu konuyla da ilgili dava süreci başlattık. Sayın savcı beraatimi talep etti. Ağır ceza reisi beraat kararı verdi. Ama insan hayatının sonuna dek yaşadığı suçsuz yere cezaevinde geçirdiği bu 30 günü silemez. Mahkemede şunu söyledim. “Gider bir arabaya çarparsınız. Trafik kazası yaşarsınız. Sonuçta bu benim hatamdı ve cezam şuydu” dersiniz. Dini bir cemaate bağlı bir arkadaşım dahi yokken hem partime, hem belediye başkanıma, hem belediyeme hem de şahsıma zarar vermek için işlemediğim bir suçtan beni bir üçgen içine sokmak istediler” şeklinde konuştu.
Beni Tanıyanlar İnanmadı
Süreç sonunda kimseden olumsuz bir tepki almadığını da anlatan Sanal, “Yaşanan 30 günlük sürecin ardından Mersin halkına teşekkür ederek ailem ve ben Mersin’in yerlisi olmam nedeniyle şunu çok iyi biliyordum ki Mersin halkı buna inanmamıştı. Herkesin beni çok eskiden tanıdığını biliyorum. O nedenle kimsenin olumsuz tepkisini görmedim. O nedenle de sürecin sonunda bir sıkıntı yaşamadım. Çünkü Mersin’de beni küçüklüğümden beri tanıyıp bilen azımsanmayacak bir kitle var. Hep “Bizim çocuk Özgür” dediler. Atılan bu kara leke, bu çamur üzerime hiç yapışmadı. Onun da verdiği huzur ve rahatlık içindeyim” dedi.
Yaklaşık 2 yıl önce Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan haince operasyonla birtakım çevrelerin önü açıldığını ve bazıları kurtarıldığını belirten Sanal, “Ama bu yine de aydınlatıldı. Sayın başkanım Burhanettin Kocamaz da o dönemde balkon konuşmasında “Bu konu aydınlanacak. Ben hepsine kefilim” demişti. Tekrar söylemek istiyorum. Hayatım boyunca hiçbir dini cemaatle bağım olmamasına rağmen böyle bir girdabın içine çekildim. Birileri kurtarıldı. Ancak Türk adaletine güvendik. Her şey ortaya çıktı ve beraat ettik. Artık sıra bize operasyon gerçekleştiren ve çocukları o hainin okulunda okuyan polisler ile Vahit Vardar denilen şahsın yargılanmasına geldi. Ben hayatım boyunca ne o hainin ne de okullarının yanına dahi yaklaşmadım” şeklinde konuştu.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!