Son Dakika

Kurban Bayramı’nda Pazarlıklar "El Sıkışma" Olmadan Yapılacak!

Diyanet İşler Başkanlığı tarafından hazırlanan 2020 yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğü girdi. Kurban alımının gelenekleri arasında yer alan pazarlıkta el sıkışma bu bayram Covid-19 önlemleri nedeniyle yasaklandı. Pazarlıklar sosyal mesafe kuralına uyularak, 1,5 metre mesafeden yapılacak.

Genel Hit: 7955 / Yorum: 0 / 29 Haziran 2020 13:38
Kurban Bayramı’nda Pazarlıklar "El Sıkışma" Olmadan Yapılacak!
-A +A

Diyanet İşler Başkanlığı tarafından hazırlanan 2020 yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’ de yayımlandı. 
Buna göre; Covid-19 bulaşma riskini en aza indirmek için kesimlerin daha düzenli yapılması, zaman kaybının ve karmaşanın önlenmesi için kesim yerlerinden randevu alınacak. Tebliğ şu uyarıları içeriyor:   
 -Pandemi önlemleri kapsamında hayvan satış ve kesim alanlarında ağız ve burnu kapatacak şekilde maske takmak zorunlu olacak, en az 1,5 metre sosyal mesafe korunacak.
-İnsan yoğunluğunu önlemek için hayvan satış alanlarına insanların ve hayvanların giriş-çıkışının daha kolay ve temassız olması için kontrolü sağlayacak kapılar kurulacak. Satış ve kesim alanlarına el dezenfektanı bulundurulacak.
-Hayvan satış alanlarının girişlerine ve kapılarına Covid-19 ile ilgili bilgilendirici metinler asılacak, satış alanına 8 metrekareye müşteri ve satıcı beraber olacak şekilde kontrollü giriş sağlanacak.
                        
El Sıkışma Yok, Sosyal Mesafe Var! 
-Covid-19 nedeniyle alınan önlemlerden biri de “el teması” nı önlemek. Bu nedenle kurban satış pazarlığında geleneksel olan “el sıkışma" olmayacak.
-Hayvan satış ve kesim yerlerine girerken vatandaşlarının ateşleri ölçülecek. Ateşleri 38 derecenin üstünde olan vatandaşlar satış ve kesim yerlerine alınmayacak ve sağlık kuruluşlarına yönlendirilecekler.
- Vatandaşların hayvan satış alanlarında insan kalabalıklığını önlemek için satış üniteleri oluşturulacak. Üniteler arası en az 2 metre olacak.
-Hayvan satıcılarının uyudukları bölümlerde bulunan yataklar arası en az 1,5 metre mesafe olacak.
 
 Kurban kesiminde kurallara uymayanlara ceza 
-Park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlar ile kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara Çevre Kanunu'nun 20'nci maddesi gereğince 351 TL idari para cezası uygulanacak.
-Kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren tesislere, toplu kesimler için 88 bin 499 TL, bu fiilin konutlarda işlenmesi halinde 2 bin 199 TL idari para cezası verilecek.
-Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanacak. Bu hükümlere aykırı hareket edenlere hayvan başına 1902 TL idari para cezası uygulanacak.
-Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranan, acımasız ve zalimce işlem yapan, döven; aç ve susuz, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakan, bakımlarını ihmal eden, fiziksel ve psikolojik acı çektiren kişilere 947 TL idari para cezası verilecek. 
 
Bahçede kesim için kurallar 
Etrafı kapatılmış özel mülk veya bahçesinde kurban kesecekler için ise şu uyarılarda bulunuldu:
''Kesim yeri beton, beton asfalt ve benzeri sızdırmaz malzemeden olur, çıkan kanın toprağa dağılmasını önlemek üzere hemen toprakla kapatılır, gerektiğinde kireçlenir. Kurbandan çıkan, kullanılmayacak olan işkembe ve diğer benzeri atıklar sızdırmaz, dayanıklı, yüksek yoğunluklu polietilen siyah torbalara 2/3 oranında konulur, gerektiğinde ikinci torba kullanılır, ağzı iyice kapatılıp bağlanır ve Kurban Bayramı süresince düzenli olarak hizmet verecek olan belediye temizlik ekiplerine teslim edilir. Kesim sonunda kesim mahalli kanlı ve kirlenmiş bir durumda bırakılmaz, kan izi kalmayacak şekilde temizlenir, gerektiğinde kireçlenir. Kurban derilerinin taşınması esnasında kan sızmalarına ve çevre kirliliğine neden olunmaması yönünde tedbir alınır.''
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!