Son Dakika

Çocuğunuzla Ev Oyunları Oynamanın Tam Zamanı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Adile Teyze Kreşi okul öncesi öğretmeni Cemre Kurşun, virüs salgını riski nedeniyle zorunlu olmadıkça evden çıkmayan anne-babalara, 3-6 yaş grubundaki çocuklarıyla nasıl vakit geçirebilecekleri konusunda önerilerde bulundu. Kurşun, anne- babaların küçük ev oyunlarıyla çocukların motor ve bilişim gelişimine katkı sunabileceğini söyledi.

Eğitim Hit: 8356 / Yorum: 0 / 22 Mart 2020 20:16
Çocuğunuzla Ev Oyunları Oynamanın Tam Zamanı
-A +A

Kurşun, ilk olarak 3-6 yaş grubu çocukların evdeki atık malzemelerle rahatlıkla yapabilecekleri oyuncakları video ile anlattı. Çocuklar bu videoları Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından izleyebilecek. Belediyenin sosyal medya hesaplarında önümüzdeki günlerde farklı oyunlar ve oyuncak yapımları da takip edilebilecek.
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Koronovirüs salgını nedeniyle evde olan çocukları ve ailelerini unutmadı. Büyükşehir Belediyesi Adile Teyze Kreşi okul öncesi öğretmeni Cemre Kurşun, virüs salgını riski nedeniyle zorunlu olmadıkça evden çıkmayan anne-babalara, 3-6 yaş grubundaki çocuklarıyla nasıl vakit geçirebilecekleri konusunda önerilerde bulundu. Kurşun, anne babaların küçük ev oyunlarıyla çocukların motor ve bilişim gelişimine katkı sunabileceğini söyledi.
 
Süreci evde değerlendirme yolları
Koronavirüs salgını riskine karşı vatandaşların mümkün olduğunca evden çıkmamaları isteniyor. Bu doğrultuda okullar tatil edildi, bakıcı bulamayan çocuklu ailelere idari izin verildi. Şimdilerde çocuklar ve ebeveynleri evde vakit geçiriyor. Peki, 3-6 yaş grubundaki çocukların, evden çıkmamaları gereken bu süreci, çocuklar açısından en iyi şekilde nasıl değerlendirebiliriz? Çocukların sıkılmaması, bilgisayar, tablet ya da televizyon karşısında vakit geçirmemesi için neler yapabiliriz? Mersin Büyükşehir Belediyesi Adile Teyze Kreşi okul öncesi öğretmenlerinden Cemre Kurşun da bu noktada anne-babaların 3-6 yaş grubundaki çocuklarla birlikte oynayabilecekleri, herhangi bir oyuncak ya da düzenek gerektirmeyen ev oyunları hakkında önerilerde bulundu.
Anne-babaların, çocuklarıyla evde oldukları bu süreci en iyi şekilde değerlendirebileceklerini belirten Kurşun, “Bu süreci erken çocukluk dönemindeki çocuklarınızın motor gelişim ve bilişim gelişimini destekleyecek etkinliklerle geçirebilirsiniz” dedi.
 
Mercimekten mıknatısa kadar her şey oyuna dönüşebilir
Evde çocuklarla oynanabilecek çok sayıda oyun bulunduğunu vurgulayan Cemre Kurşun’un ev içi oyun önerilerinden bazıları şöyle:
“Çorap çekmecesinde bulunan çorapları eşleştirebilirsiniz. Kırmızı ve yeşil mercimeği karıştırıp sonrasında renklerine göre ayırabilirsiniz. Pet şişeye nohut, fasulye, pirinç ve benzeri baklagilleri doldurarak kendi marakasınızı oluşturabilirsiniz. Mıknatısla evde gezerek nelerin mıknatısa yapıştığını çocuğunuzla birlikte inceleyebilirsiniz. Gözlerini kapatarak verdiğiniz herhangi nesnenin ne olduğu üzerine konuşabilirsiniz. Bir tepsiye tuz dökerek üzerine şekiller çizebilirsiniz. Birlikte mutfağa girerek kurabiye, kek tarzı yiyecekler yapabilirsiniz. Online müze ve kütüphanelerden faydalanabilirsiniz. Evdeki atık malzemelerden ya da okul malzemelerinden faydalanarak basit oyuncaklar yapabilirsiniz. Çocuk dergilerini takip edebilirsiniz. Sanatsal faaliyetler hakkında çocuğunuzla sohbet edebilirsiniz.”
 
Çocuklar için videolar yayınlanmaya devam edecek
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin virüs dolayısıyla evde olan çocuklar ve ebeveynlerine yönelik videoları önümüzdeki günlerde devam edecek. Çocuklar bu videoları Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından izleyebilecek. Belediyenin sosyal medya hesaplarında önümüzdeki günlerde farklı oyunlar ve oyuncak yapımları da takip edilebilecek.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!