Son Dakika

AKİB Yaş Meyve ve Sebze İhracatında Liderliği Bırakmıyor

Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı Mayıs ayında 141 milyon dolar kaydedilerek, taze meyve ihracatı değerde yüzde 55’lik pay ile ilk sırada yerini aldı.

Ekonomi Hit: 7617 / Yorum: 0 / 12 Haziran 2019 19:49
AKİB Yaş Meyve ve Sebze İhracatında Liderliği Bırakmıyor
-A +A

2019 yılı Mayıs ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, Mayıs ayındaki en çok katkıyı sağlayan alt ürün grubunun 77 milyon dolar ile taze meyve ihracatı olduğunu, taze meyveyi takip eden taze sebze ihracatının ise yüzde 37’lik pay ile 52 milyon dolar kaydedildiğini ve sezon sonuna yaklaşılan narenciye ihracatının ise 10,2 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ifade etti.
Mayıs ayında yaş meyve ve sebze sektör ihracatında emeği geçen bütün ihracatçılara teşekkürlerini bildiren Sin, yılın beşinci ayında en çok ihraç edilen ürünlerin kiraz-vişne, domates, şeftali, biber ve kayısı olduğu bilgisini verdi. 
Yılın ilk beş aylık dilimini bir ihracatçı gözüyle değerlendiren Başkan Sin; Türkiye yaş meyve ve sebze sektöründe koordinatörlük görevini yürüten Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birliği kanalıyla yapılan yaş meyve ve sebze ihracatının değerde  yüzde 49’luk payla 375,4 milyon dolar kaydedildiğini belirtirken,  yılın ilk beş aylık narenciye ihracatında tüm İhracatçı Birlikleri arasında yüzde 80’lik pay ile en çok katkı sağlayan Birliğin de AKİB olduğunun altını çizdi.
Son yıllarda üreticilerin ve ihracatçıların bilinçlendirilmesi kapsamında yapmış oldukları çalışmaların neticesinde ürün kalitesinin ve ürün çeşitliliğinin artığını belirten ve dünyanın 131 ülkesine ihracat yapıldığına dikkat çeken Sin, Ocak-Mayıs döneminde en çok yaş meyve sebze ihracatı yapılan ülkelerin sırasıyla Rusya Federasyonu, Irak, Romanya, Almanya, Ukrayna ve Bulgaristan olduğunu kaydetti. 
Başkan Sin’den Alternatif Pazar Vurgusu
Başkan Sin, Uzakdoğu’ya meyve ihracatını geliştirmek amaçlı Tarım ve Orman Bakanlığı’nın öncülüğünde Mayıs ayı içinde Güney Koreli Uzmanlar tarafından kiraz ürünleri özelinde teknik inceleme heyeti gerçekleştirildiğini belirtti. Heyet kapsamında Manisa, Afyon ve Antalya’daki kiraz üretim alanları ve paketleme tesisleri, yetkililerce yerinde gözlemlenerek kiraz ihracatı için önemli aşamaya gelindiğini ifade etti.
Başkan Sin, ihracat pazar yelpazesini genişletmek amacıyla sektörün önünü açacak etkinliklere hız kesmeden devam edeceklerini ayrıca ihracatçıların ve sektörün daima yanlarında olduğunu belirterek sözlerini bitirdi.
 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!