Son Dakika

1.Ulusal Mersin Tarihi Kent Sempozyumu Başladı

Toros Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin düzenlediği 1. Ulusal Mersin Tarihi Kent Sempozyumu’nun açılış töreni Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlendi.

Eğitim Hit: 7533 / Yorum: 0 / 8 Kasım 2019 08:05
1.Ulusal Mersin Tarihi Kent Sempozyumu Başladı
-A +A

Mersin Valiliği himayelerinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Belediyesi, Mersin Ticaret Sanayi Odası, Mersin Deniz Ticaret Odası ve Mersin Ticaret Borsası işbirliği ile düzenlenen sempozyumun açılış töreni 7 Kasım 2019 Perşembe günü Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı Çok Amaçlı Salonu’nda gerçekleşti.
Sempozyuma Mersin Valisi Ali İhsan Su, Toros Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Y. Sertaç Özveren, Rektör Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir’in yanı sıra çok sayıda akademisyen, öğrenci ve basın mensubu katıldı.
 
Dekan Erten: Sempozyum Kent Tarihimiz İçin Çok Önemli
 
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan sempozyum, açılış konuşmalarıyla devam etti. İlk sözü alan Sempozyum Bilim Kurulu Başkanı, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erkin Erten, Osmanlı’dan Cumhuriyete mimarlık akımları hakkında bilgiler verdi. Dekan Erten, “Tarsus limanının önemini kaybetmesiyle bölgede gelişmeye başlayan Mersin limanı kentin biçimlenmesinde çok önemli bir rol oynamıştır. Geç Osmanlı döneminde Tanzimat Fermanı’nın ilan edilmesinden sonra çıkarılan nizamnamelere göre kentin oluşturulması diğer Osmanlı kentlerinden farklı şekillenmesini sağlamıştır. Ticaret eksenli yapılanan kent; tren garından başlamış ve limana paralel olarak Uray Caddesi üzerinde gelişmiştir.
1.Ulusal Mersin Tarihi Kent Sempozyumu’nu: Mersin tarihi kent bölgesinin yapılarının yeterince bilimsel toplantılarda ele alınmadığını düşündüğümüz için düzenledik. Şu an tarihi bir yapı olan Uray Kampüsü’nde eğitim veren fakültemizin bölgeye bir katkısı olması gerektiğine inanıyoruz. Sempozyumun bu manada çok yararlı olacağına inanıyorum” dedi.
 
Özdemir: Uray Caddesi’ni Yeniden Canlandırmalıyız
 
Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir ise yaptığı konuşmada Mersin tarihine ışık tutan kurumlara teşekkür ederek sözlerine başladı. Başkan Özdemir, “Avrupa’nın her kentinde şehrin en eski yapılarının bulunduğu old city olarak tabir edilen eski şehirleri vardır. Mersin için bu bölge Uray Caddesi’dir. Benim ticari hayatımın bir kısmı bu bölgede geçti 1980’lerde Mersin ticaretinin kalbi Uray Caddesi’nde atıyordu. Bunu bizim yeniden canlandırmamız lazım. Ben Toros Üniversitesi’nin Mütevelli Heyetinde yer alıyorum. Bu durumdan büyük bir gurur duyuyorum. Üniversitenin Mimarlık Fakültesi’nin Eski Papaz Mektebi olarak tabir edilen binayı alması ve buraya gelmesi çok önemlidir” dedi.
 
Gültak: En Önemli Görevlerimizden Biri Tarihimizi Korumaktır
 
Göreve geldiği günden beri şehrin merkezindeki tarihe sahip çıkma adına çalışmalar yürüttüklerini belirten Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak en önemli görevlerinden birisinin de tarihi evleri korumak olduğunun altını çizdi. Başkan Gültak, “2012 yılında belediyemizde koruma amaçlı bir imar çalışması yapılmış, Belediye meclisinden geçmiş, Büyükşehir’e gitmiş, oradan da geçmiştir. Fakat 2014 yılında gelen yönetim bu koruma amaçlı imar planını rafa kaldırmış ve kentsel yenileme adı altında yeni bir imar planı çizmiştir. Bu iki plan birbiriyle çakıştığı için ilk plan iptal olmuştur. Ben bu durumu Büyükşehir Belediye Başkanımızla da paylaştım. Koruma amaçlı yapılan imar planını yeniden devreye sokmamız gerektiğini kendilerine ilettim. Aksi takdirde biz bu evlerimizi ve kentimizin tarihini koruyamayız” şeklinde konuştu.
 
Rektör Korkmazyürek: Sempozyumun Gelişerek Büyüyeceğine İnanıyorum
 
Mersin tarihi hakkında kısa bilgiler vererek sözlerine başlayan Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek, “5 Kasım 1918’de Atatürk Mersin’e gelmiş ve Birinci Dünya Savaşı’nı kastederek demiş ki: ‘Mersinliler savaş bizim için bitmedi aslında yeni başlıyor, silahlarınıza sahip çıkınız.’ 20 Ocak 1919’da Kuvayi Milliye’nin ilk kurşunu Mersin’de atılmıştır. 1924’te Mersin Vilayeti kurulmuştur. Günümüzde Mersin çevresiyle birlikte 2 milyondan fazla bir nüfusa erişmiş durumdadır ve Türkiye’nin narenciye alanında deposu konumundadır. Mersin Türkiye’nin gelişen ve yükselen bir değeridir. 4 üniversitesi ve 60 binden fazla öğrencisi ile birçok ilin nüfusundan fazla dinamik ve genç bir nüfusa sahip.
Bugün bu sempozyuma Iğdır, Karabük, Erciyes, Mehmet Akif, Mersin ve Toros Üniversitesi’nden akademisyenler bildirileri ile katıldılar. İlk defa düzenlediğimiz bu sempozyumun ileriki yıllarda gelişerek büyüyeceğine inanıyorum” dedi.
 
Vali Su: Çok Zengin Bir Tarihe Sahibiz
 
Şehrimizde düzenlenen bazı etkinliklerden örnekler veren Mersin Valisi Ali İhsan Su şehrimizde yaşanan hareketliliğin önemine dikkat çekti. Vali Su, “Hareket olan yerde bereket de vardır. İlimiz hakikaten tam bir açık hava müzesi konumunda. Tarsus’tan Anamur’a kadar her yer tarih. Yurt dışından insanlar görmeye geliyor. Tarsus’tan başlarsak, Eshab-ı Keyf’i görmeyen arkadaşlarımız gitsin görsün. Kur’an-ı Kerim’de geçen tarihi hadise orada da anlatılıyor. Sean Paul Kuyusu, Bereket Peygamberi Hz. Danyal, Tarihi Ulu Camii, Kırk Kaşık Bedesteni, Tarihi Roma Yolu, Kleopatra Kapısı, Berdan Şelalesi gibi sayamayacağım tarihi yapılar, doğal güzellikler Tarsus’ta yer alıyor. Merkeze doğru geldiğimizde Pompeipolis, Akkale Antik Kenti, Kanlı Divane, Adam Kayalar, Cennet Cehennem Obrukları, Kız Kalesi, Gilindire Mağarası, Anamur’da Anemurium Antik Kenti, Olba Antik Kenti, Uzuncaburç Antik Kenti, bu değerlerin hepsi bizim ilimizde yer alıyor. Yani çok zengin bir tarihi hazineye sahibiz.
Bizler de bunları ortaya çıkarmak için ilimizdeki kazıları üç aydan bir yıla çıkarıyoruz. Ortaya çıkarttığımız eserlerin restorasyonu ile ilgili projeler gerçekleştiriyor, onarımını yapıyoruz. Sonra bunların kendi atmosferine uygun bir kullanım alanına dönüştürmeye gayret ediyoruz. Yaptıklarımız arasında Kiremithane Mahallesi mevcut. Gidip görmenizi tavsiye ederim. Yine merkezde yer alan herkesin bildiği Eski İngiliz Yağ Fabrikası diye bilinen eski tarihi binanın onarım ve restorasyon projelerini yapıyoruz. Bu yılın sonunda bitmesi planlanıyor. Orayı bir sanayi müzesi ve insanların birtakım aktivitelerini gerçekleştirebileceği cazibe merkezi haline getireceğiz.
Burada yer alan eski kütüphane binasının onarımını bitirdik. Uray Caddesi üzerinde ciddi bir tarihi bina potansiyeli olduğunu görüyoruz. Biz Mersin Valiliği’nin sunduğu imkânlar dâhilinde bunları almaya gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.
Açılış Konuşmalarının ardından Toros Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Y. Sertaç Özveren Vali Ali İhsan Su’ya teşekkür plaketlerini takdim etti. Vali Su daha sonra sempozyuma destek veren paydaşlara teşekkür plaketlerini verdi.
Plaket töreninin ardından Anahtar Konuşmacı olarak kürsüye çıkan Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Durukan, Mersin’in Antik Çağdaki Yerleşimi: Zephyrion Antik Kenti başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!