ÜST BANNER

Erdemli Tarım Fuarına Hazırlanıyor

Okunma: 16890
Türkiye 21 Eylül 2015 22:21
Videoyu Aç Erdemli Tarım Fuarına Hazırlanıyor
A
a

Mersin’in Erdemli ilçesinde ilk kez düzenlenecek tarım fuarının hazırlıkları sürüyor.

Toprak Ana Fuarcılık, Erdemli Kaymakamlığı, Erdemli Belediyesi, Ziraat Odası, Ticaret ve Sanayi Odası ile Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği tarafından düzenlenecek tarım fuarına yurt içinden ve yurt dışından birçok tanınmış firmada katılacak.
Düzenlenecek fuarla ilgili bilgi veren Toprak Ana Fuarcılık Genel Müdürü Hakan Özgenç, fuarın 7-8-9 Ekim tarihlerinde Erdemli ve bölge çiftçisiyle buluşacağını söyledi.
Özgenç, “Bölgenin öncü tohum firmalarının yüzde 90’ı fuarımıza katılım sağlıyor. Yurt dışında ıslah çalışması yapan firmalar da katılıyor. Özellikle yurt dışı firmalar için Erdemli ve çevresinde tarımın güçlü olması, gelmelerindeki en önde gelen sebep. İlaç, gübre ve bitki beslemeye yönelik ürünlerle öne çıkan firmalar da yeni ürünlerini çiftçilere burada tanıtacak. İlk kez düzenlenecek fuara katılımın yüksek olmasını bekliyoruz” dedi.
“ERDEMLİ’DE TARIM DAHA DA GÜÇLÜ OLMALI”
Fuarın bir kuruluşun fuarı olmadığını, fuarın tamamen Erdemli’nin fuarı olduğunu anlatan Özgenç, “Bu Erdemli tarımının daha da gelişmesi için yapılan bir fuar. Amaç Erdemli tarımını güçlü kılmak. Erdemli insanı ekmeğini tarımdan kazanıyor. Ticarette yine tarım üzerinden. Dolayısıyla el birliği ile tarımı daha da güçlendirmek gerekiyor. Erdemli’de tarım güçlü olursa, esnaf güçlenir, esnaf güçlenirse Erdemli kalkınır, yatırımlar kenti olur” diye konuştu.
Mustafa Kemal Atatürk’ün “Köylü Milletin Efendisidir” sözünü de anımsatan Özgenç, “Atatürk köylünün gücünü o yıllarda görmüştür. Köylü olmadığı takdirde sanayi olmaz, hammadde köylümüzün ürettiği ürünlerdir. Dolayısıyla köylü ekonominin bel kemiğidir” şeklinde konuştu.
Fuarın düzenlenmesinde katkısı bulunanlara da ayrı ayrı teşekkür eden Özgenç, “Erdemli Kaymakamı Osman Taştan, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Erdemli’deki bütün sivil toplum kuruluşları başkanları, Erdemli Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Cemile Çelik, Erdemli MYO Müdürü Doç. Dr. İlhan Dağadur, Erdemli Yüksekokulları’ndaki akademisyenlerimizin fuar için değerli katkıları olmuştur. İlk kez düzenlenen bu fuarın yöre çiftçisine faydalı olacağı inancındayız” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat