ÜST BANNER

Erdemli'de "Çilli" Adlı Tavuk 165 Gramlık Yumurtasıyla Şaşırttı

Okunma: 29515
Türkiye 2 Haziran 2015 15:40
Videoyu Aç Erdemli'de "Çilli" Adlı Tavuk 165 Gramlık Yumurtasıyla Şaşırttı
A
a

Mersin’in Erdemli ilçesinde 1 yaşındaki “Çilli” isimli tavuk, 165 gram ağırlığındaki yumurtasıyla, kesilmekten kurtulduğu gibi, kümesin de sultanı oldu.

Songur ailesi emsallerinden 3 kat daha büyük yumurtlayan Çilli’ye şimdi gözü gibi bakıyor. Çiftçilikle uğraşan Mustafa Songur, Çilli’nin bu bakımı fazlasıyla hak ettiğini söyledi.
Evin günlük yumurta ihtiyacını karşılamak üzere kümes yaptığını, tavuklarının günlük yumurtasının da kendilerine yettiğini ifade eden Songur, “Çocuklarımız taze yumurta yesin diye küçük bir kümes yaptık. Tavuklara her gün yemlerini veriyorum, düzenli de yumurtluyorlar. Yalnız içlerinden biri, Çilli bir türlü yumurtlamıyor. Bizde de yumurtlamayan tavuğu keserler. Kesmeye de karar verdik. Yalnız çocuklar buna razı olmadı. Bir ay sabrettik. Bir gün baktık ki kümesin içinde kocaman bir yumurta. Çocuklar sevindi. Biz de sevindik” dedi.
DEV YUMURTASIYLA KENDİNİ KURTARDI
Çilli’nin daha önceleri de diğer tavuklardan daha büyük yumurtladığını anlatan Songur, “Ancak son bir ay hiç yumurtlamadı. Bir ay sonunda 3 yumurtaya eş değer yumurtasıyla bizi hayretler içinde bıraktı. Çilli bu yumurtasıyla hem kesilmekten kurtuldu, hem de kümesin sultanı oldu” diye konuştu.
Çilli’nin beslenme alışkanlığıyla ilgili bilgi de veren Songur, “Arpa, buğday ve mısır veriyorum. En çok mısırı seviyor. Yemin içindeki mısırları seçiyor. Artık günde üç kez mısır veriyorum” diye konuştu.
En sevdiği tavuğun Çilli olduğunu söyleyen 11 yaşındaki Gamze Songur ise, “Babam onu kesecek diye çok korkmuştum. Büyük bir yumurta yumurtlayıp kendini kurtardı, kümesimizin de sultanı oldu” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat