ÜST BANNER

Dijital Dünyada Yapay Bir Zeka Yarattılar

Okunma: 37116
Ekonomi 14 Şubat 2017 08:50
Videoyu Aç Dijital Dünyada Yapay Bir Zeka Yarattılar
A
a

Suriye’deki iç savaş nedeniyle göç ederek Mersin’e yerleşen genç beyinler dört yıllık süreçte Türk mühendislerle de uyumlu bir işbirliği sayesinde dijital dünyada yeni bir devrim yarattılar. Suriyeli mühendislerin Mersin Teknopark’a sundukları projenin kabul görmesiyle başlayan Türk ve Suriyeli mühendislerin araştırma ve geliştirme çalışmaları başarıyla sonuçlandı.

Belge, kimlik doğrulama, sahte kimlik tespiti, kimlik kontrolü gibi işlemleri saniyeler içerisinde gerçekleştiren yazılımın mucidi IDscan, bu başarıyı Mersin’de elde etti. İngiltere’de bulunan sektörün önde gelen yatırımcılarının dikkatini çekmiş olan firmanın büyük buluşunun tüm hissesi 45 Milyon Pound değer biçilerek GB Group tarafından satın alındı.
 
Projenin Fikir Babası Suriyeli
 
Mersin Teknopark IDscan Research Bilişim Teknolojileri Ar-Ge Ofis İdari Müdürü Mohammad Naddaf, Yeni Mersin’e yaptığı özel açıklamada IDscan projesi fikrinin İngiltere’de çalışan Suriye’li doktor Zaher Zeidan`a ait olduğunu söyledi. Dr Zaher Zeidan’ın şirketini kendi ülkesi Suriye`de kurduğunu ve küçük bir ofiste Suriyeli teknik mühendislerle birlikte çalışmaya başladığını belirterek, “Şirket Suriye`de çalışmalarını bu küçük ofis yıkılana kadar sürdürdü. Projenin amacı farklı ülkelerin kimlikkartı, pasaport veya sürücü, vb.  kişisel kimlik verilerini otomatik olarak tanıyan, özetleyen ve doğrulayan bir yazılım üretmek. Sistem hükümetlere, bankalara, havaalanlarına ve daha birçok isletmeye bu konuda yardımcı oluyor. Mobil servis sağlayıcıları gibi, kuruluşlara belgelerin verilerini doğrulamakta ve depolamakta yardım ederek bunların 2 saniye gibi bir sürede güvenilir bir şekilde yapılmasını sağlıyor” dedi.
 
Mersin’e Geliş
Suriye`de ayaklanma basladığında, şirketin birçok engelin üstesinden gelmesinin çok zorlaştığını da anlatan Mohammad Naddaf, “Suriye’deki çalışmalar git gide daha da zor hale gelmeye baslamıştı. Elektriğin, suyun ve ulaşımın olmayışı, uzun süren korkunç bomba sesleri, top ateşleri ve Halep şehri üzerindeki hava saldırıları gibi bir çok unsur bizi yakınlarda Türkiye gibi daha güvenli bir yer bulma arayışına itmişti. Türkiye, büyük bir cömertklikle bize aradığımız güveni verdiği ve misyonumuzu devam ettirmemizi sağlamamız için gereken her şeyi verdiği için gerçekten doğru bir seçimdi.
2012’de başlayan Mersin ev sahipliği en başta ağır çalışma şartları içinde olsa da, Teknopark’a sunduğumuz projemizin geçerli bulunması ile birlikte, algoritmalar üzerinde arastırma ve geliştirme çalışmalarımız için gerekli çalışma ortamını bulduk. Bu dört yıllık süreçte Türk ve Suriyeli mühendislerin tarifsiz uyumu ve işbirlikleriyle inşa edilmis projelerimizlerimizin, hepsi başarıyla tamamlandı. Geçen zamanla birlikte Türk ve Suriyeli çalısanların paylaşımları arttıkça, kültür benzerliğinin avantajıyla da sıcak bir aile ortamını yakaladık. Türk çalışma arkadaslarımızın hedeflerimize ulaşmamızdaki tarif edilemez katkıları sayesinde Birleşik Krallık’ta bulunan sektörün önde gelen yatırımcılarının da dikkatini çekmiş olan firmamız, yılın ikinci çeyreği başlangıcında, yüzde 100 hissesine 45 Milyon Pound değer biçilerek GB Group tarafından satın alındı” şeklinde konuştu.
 
Yapay Bir Zeka Gibi
IDscan Research Bilişim Teknolojileri tarafından geliştirilen proje adeta bir yapay zeka. Pasaport, kimlik, sürücü belgesi, fatura ve daha bir çok belgeyi sorgulayarak saniyeler içerisinde tanıyor, sahte kimliği tespit edebiliyor, her türlü karmaşık belgeyi okuyup kimlik doğrulaması yapabiliyor. IDscan'ın mobil teknolojideki en son yenilikleri, akıllı telefonlardan ve tablet bilgisayarlardan doğrulama, veri çıkarma ve doküman denetimi yapılmasını mümkün kılıyor.
Mobil Teknoloji sayesinde iş süreçlerinize otomasyon, hız ve verimlilik getiriyor. IDscan'ın son teknoloji sistemleri kimlik kartı, pasaport, ehliyet veya başka kimlik türü olup olmadığına bakılmaksızın kimlik belgenizin enstantanesini alıyor ve orijinalliği açısından kesin bir cevap veriyor. Ve tüm bu işlemler bir saniyenin altında gerçekleşiyor.
 
Dünyada Var Türkiye’de Yok
Proje Mersin’de geliştirilmiş olmasına rağmen Türkiye’de henüz bu teknolojiden yararlanılmıyor. Çipli nüfus cüzdanlarının hayatımıza girmiş olmasına rağmen devlet kurumları ile özel sektördeki bir çok kurumun projeden haberdar olmaması şaşırtıyor. IDscan’ın belge doğrulama servisleri dünyanın en büyük bankalarının bazıları tarafından kullanılıyor. Tek başına bu, dünyanın önde gelen teknoloji çözümlerinin etkinliğini gösteriyor.
10 yıl önce olmayan bir pazar için yaratılan standartlarla yaptığımız işte en iyi olmaya devam eden IDscan, teknoloji ve pazar liderliğini sürdürüyor.  IDscan müşterileri, her ay milyonlarca belgeyi tarıyor,  okuyor ve kimlik doğrulamasını yapıyor. Üstün doküman doğrulama performansının keyfini çıkarıyor ve her hafta binlerce sahte, değiştirilmiş, süresi dolmuş, uyarılan veya sahte belgeler tespit ediyor.
Artık tüm hisseleri IDscan Biometrics Ltd, Londra merkezli Birleşik Krallık şirketine ait olan İDscan’ın Johannesburg'da satış ve destek büroları ve Türkiye ve Litvanya'da Ar-Ge ofisleri bulunuyor.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat