ÜST BANNER

CHP’li Gökçel: “Muz Üreticisi Maliyetine Bile Satış Yapamıyor”

Okunma: 7954
Siyaset 24 Kasım 2022 15:28
Videoyu Aç CHP’li Gökçel: “Muz Üreticisi Maliyetine Bile Satış Yapamıyor”
A
a

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel Mersin’de muz üreticilerini ziyaret etti. Muz satış fiyatlarının düşük olduğunu ve tüccarların muz alımını durduğunu söyledi.

CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Cengiz Gökçel muz üreticilerinin maliyetine dahi satış yapamadıklarını söyledi. CHP’li Gökçel, “Muz üreticisi bin bir emekle bin bir masrafla muzu üretiyor ama hasat ettiğinde masrafını karşılayacak fiyata ürünü satamıyor” dedi.
Her geçen maliyetlerin arttığına değinen Mersinli muz Üreticisi, “Gübre fiyatları geçen yıldan beri yüzde 200 yüzde 300 arttı. Mazot fiyatı zaten ortada. Şuan 9 lira maliyeti olan muzu 9 liraya satamıyoruz” dedi. Tüccarların kesime gelmediğine değinen Mersinli Üretici, “Muzu kesecek olan tüccar gelmemeye başladı. 15 gündür tüccar gelip kesmiyor” dedi.
CHP’li Gökçel, pazarda muz fiyatlarının pahalılığına dikkat çekerek “şu da bir gerçek. Pazarda ilk tarafta görülen muzları ithal diyerek 40 TL’ye satıyorlar. İkinci tarafta kalanları da yerli muz diye 15 TL’ye satıyorlar. Burada hem çiftçiyi bitirecek politika uyguluyorlar hem de 9 liraya aldıkları muzu 40 liraya vatandaşa satıyorlar. Bu adil değil” diye tepki gösterdi.
Muz üretiminin kontrolsüzce arttığını vurgulayan CHP’li Gökçel, “Muz üretimi artıyor. Planlı bir üretim yapılmıyor. İleride bu muz üreticimize sıkıntı yaratacak dedik. Geldiğimiz noktada muz üreticisi 9 TL’ye üretiyor, 9 liraya ürününü satmak istiyor ama alıcı gelmiyor. Bu bir plansızlıktır. Mutlaka planlı tarıma geçilmesi gerektiğini vurguluyoruz. Son yıllarda muz üretimi gerçekten ülke ihtiyacının üzerinde üretilir hale geldi. Muzun ihracatı da yok. Dolaysıyla bu üretime sınırlama getirilmesi lazım” dedi
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat