ÜST BANNER

Ayrımcılığa Karşı Sessiz Yürüyüş

Okunma: 16316
Güncel 9 Mayıs 2014 17:11
Videoyu Aç Ayrımcılığa Karşı Sessiz Yürüyüş
A
a

Mersin’de, ‘Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılığa Karşı Tüm Sesler’ (AVOID) projesi kapsamında, 6 ülkenin gençleri, dünya üzerindeki her türlü ayrımcılığı pankartlarla sessiz yürüyüş düzenleyerek protesto ettiler.

Avrupa Birliği (AB) Comenius Okul Projesi kapsamında 2 yıldır devam eden ‘Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılığa Karşı Tüm Sesler’ (All Voices Against Intolerance And Discrimination-AVOID) Projesi, bugün Mersin’de düzenlenen sessiz protestoyla sona erdi. Türkiye’den, Mersin Mehmet Serttaş Anadolu Lisesi ile İspanya, Fransa, Belçika, Polonya ve Portekiz’deki okulların yürüttüğü projenin son ayağı 4-10 Mayıs 2014 tarihleri arasında Mersin’de yapıldı. Proje kapsamında, projenin Genel Koordinatörü Belçikalı öğretmen Henk Moerman başkanlığında 12’si öğretmen, 22’si lise öğrencisi 34 yabancı konuk, bir hafta boyunca Mersin’de çeşitli etkinliklere katılarak, Türk öğrencilerle bir araya geldiler.
Proje kapsamında bugün son eylemlerini gerçekleştiren yaklaşık 50 kişilik grup, saat 9.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. “Irkçılığa Kırmızı Kart Gösterin” sloganıyla gerçekleştirilen ve ayrımcılığa dikkat çekmek amacıyla yapılan sessiz yürüyüşte, her türlü ayrımcılık ve hoşgörüsüzlüğü protesto eden pankartlar açan gençler, dünyaya Mersin’den barış mesajları verdiler.
Proje Genel Koordinatörü Henk Moerman, projenin Türkiye Koordinatörü öğretmen Banu Özgür Tokatlı ile birlikte yürüyüş öncesinde yaptığı açıklamada, AVOID projesinin, hoşgörüsüzlüğe ve ayrımcılığa karşı sesleri olduğunu söyledi. AB tarafından desteklenen projeyi 2 yıldır yürüttüklerini belirten Moerman, “ırkçılık yapılarak toplumdan soyutlanmamaları gerektiğine inanıyoruz. Projemizin amacı da genç insanların ırkçılık ve hoşgörüsüzlüğe karşı durmalarını sağlamak. Türkiye, bizim 6. ziyaret ettiğimiz ülke. Bundan önce Belçika, Fransa, İspanya, Polonya ve Portekiz’de bulunduk. Mersin sonuncu şehrimiz. Şimdiye kadarki tüm aktivitelerimizde insanların ırkçılığa karşı birlik olması gerektiğini savunan aktiviteler yürütmeye çalıştık. Projemiz boyunca birbirimize benzer yönlerimizi keşfetmeye çalıştık. Türkiye’deki insanlar çok konukseverler. Burada konukseverliği, arkadaşlığı bulduk. Geleneksel danslarımızı birbirimize gösterdik ve birbirimizin bazı farklılıklarını da gördük. Bu farklılıklarla birbirimizi daha çok geliştireceğimize inanıyoruz” dedi.
Projenin Türkiye ayağını yürüten Mehmet Serttaş Anadolu Lisesi’nin Müdürü Oğuz Kaymaz da AVOID’ın ayrımcılık, hoşgörüsüzlük, ırkçılık, kadın-erkek ayrımcılığı, renk, mezhep ve din ayrımcılığı gibi her türlü ayrımcılığı protesto eden bir proje olduğunu kaydetti. Avrupa Birliği Bakanlığı Ulusal Ajans’ın desteğiyle yürüttükleri proje kapsamında İspanya, Fransa, Belçika, Polonya, Portekiz ve Türkiye olarak bir araya geldiklerini ifade eden Kaymaz, “Bugünkü eylemimiz Türkiye’deki son hareketliğimiz. Proje Mersin’de bugün sona eriyor. Düzenleyeceğimiz Sessiz Protesto yürüyüşü ile dünya kamuoyunun dikkatini ayrımcılığa çekmeyi amaçlıyoruz. Her ülkede yaptık bu yürüyüşü ve her türlü hoşgörüsüzlük ve ayrımcılığa karşı tüm sesler olarak ırkçılığa kırmızı kart gösterdik” diye konuştu.
Belçikalı öğrenci Abby Sinnaeve ise “Amacımız, dünya üzerindeki her türlü ayrımcılığa dikkat çekmek. Bu çerçevede 1 haftadır Mersin’deyiz. Burada çok güzel zaman geçirdik. Çeşitli gezilere katıldık. İlk kez bir kınada bulunduk. Çok büyük bir düğündü ve ilk kez gördüm böyle bir geleneği. Bunu yaşantım boyunca hiç unutmayacağım” şeklinde konuştu.
Türk öğrenci Büşra Bilgin de ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı dünya gençleri olarak bir arada olduklarını dile getirdi.
Açıklamaların ardından, pankartlarını açan Türk ve yabancı öğrenciler Cumhuriyet Meydanı’ndan Atatürk Caddesi’ni takip ederek Ulu Cami’ye kadar sessiz protesto yürüyüşü gerçekleştirdiler.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat