Son Dakika

Ümit Yaşar Oğuzcan Şiirleriyle, Besteleriyle Anıldı

Tarsus doğumlu ünlü şairimiz Ümit Yaşar Oğuzcan, 35. Ölüm yıl dönümünde anıldı.

Kültür & Sanat Hit: 8057 / Yorum: 0 / 6 Kasım 2019 22:54
Ümit Yaşar Oğuzcan Şiirleriyle, Besteleriyle Anıldı
-A +A

Mersin Yazarlar Derneği ile Akdeniz Belediyesi’nin işbirliğinde organize edilen anma etkinliği Akdeniz Belediyesi Meclis toplantı salonunda yapıldı. Şiir ve edebiyat dostları Ümit Yaşar Oğuzcan Anma etkinliğinde buluştu. Çanakkale’de, Adıyaman’dan, Antalya’dan, Mersin merkezden ve Mersin’in ilçelerinden gelen şairler, şairin şiirlerini seslendirdi. Devlet Klasik Türk Müziği sanatçıları ise şairin bestelenmiş şiirlerini şarkı olarak söylediler.  Etkinliğe; Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak’ta katıldı. Ayrıca; Mersin Niğde İli ve İlçeleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Baha Altınkaya, Artvinliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Şerafettin Bilgili, Mersin Silifkeliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Fahri Bulut, Mersin Tokatlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Baygın, Kırşehirliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cihan Azgın, Türkçeyi Geliştirme ve Yayma Dernek Başkanı Duran Abacı, Şair Ümit Yaşar Oğuzcan’ın akrabaları ve basın mensupları ile vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından etkinliğin açılış konuşmasını Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın yaptı. Aydın 5 yıldır Ümit Yaşar Oğuzcan’ı anma etkinliği düzenlediklerini ve bu yıl Akdeniz belediyesinin salonunda devam ettiklerini belirterek Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak’a teşekkür etti. Aydın, “ Beş yıl önce, Mersin Yazarlar Derneği olarak karar aldık. Mersinli ünlü şairimiz Ümit Yaşar Oğuzcan’ı anmak için. Önce Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi’nin küçük salonun da bu anmayı başlattık, salonumuz doldu taştı.
Şair mısralarında demişti “Beni Unutma” diye… Gerçekten Mersinliler Ümit Yaşar Oğuzcan’ı unutmamış.
Şimdi 6’ncısını yaptığımız anma etkinliğimiz için bir başka salondayız… Ve yine şairimizin sevenleri doldurdu salonumuzu… Akdeniz Belediye Başkanımız bizlere “istediğiniz salon olsun” demişti. Ve kapılarını açtı. Salonumuzu edebiyata açtık. Kendilerine teşekkür ediyorum.
Biz Şairler ve Yazarlar olarak Mersin Yazarlar Derneği olarak Şairimiz Ümit Yaşar Oğuzcan’ı unutmadık. Unutmayacağız. Allah’ın izniyle, bu anmaları gelenek haline getireceğiz ve her yıl Ümit Yaşar Oğuzcan’ı anacağız.
Yine anacağız,
yine anacağız!
Tabi ki burada bizlere ev sahipliği yapan Akdeniz belediye Başkanımız Sayın Muhammet Mustafa Gültak Bey’e bir kez daha çok teşekkür ediyorum. Allah kendilerinden razı olsun.
Ayrıca uzaktan yakından gelen şair dostlarıma ve Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korusu Müdürümüz Hidayet Gürsel’e ve sanatçı arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.
Şairimizin “Mustafa Kemal’i Düşünüyorum” adlı şirini sizlere okuyarak konuşmamı sonlandırıyorum” dedi.
Şairin akrabası Hikmet Oğuzcan’da şair hakkında bilgiler verdi. Şairin babası Lütfi Oğuzcan’ın Çanakkale savaşlarında “15’likler’ olarak anılan askerlerin içinde olduğunu ve Milli Mücadele döneminde Mersin’in kurtuluşundaki kahramanlardan olduğunu söyledi.
Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ise kültüre, sanata ve spora desteklerinin süreceğini belirterek, ilimizin ünlü şairlerinden Ümit Yaşar Oğuzcan’ı anmanın önemine değindi. Yöremizin şairi Ümit Yaşar Oğuzcan’a sahip çıkacaklarını, her yıl anma etkinlikleri için destek olacakları sözünü veren Başkan Gültak, Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın’a da güzel bir anma etkinliğine belediyeyi de kattığı için teşekkür etti. Şairlere ve sanatçılara başarılar diledi.
Konuşmalardan sonra Şairler; Remziye Çelik, Bolat Ünsal, Şah İsmail Ateş, Ümran Yıldırım, Abdullah Coşkun, Ali Turan, Mustafa Öztemir, Berna Kocaman, Orhan Oyanık, Fatma Özger Bilgiç, Fahrettin Çelik, Mehmet Dokan şairin şiirlerini okudular. Devlet Klasik Türk Müziği Koro sanatçıları; Ahmet Baran, Sinan Hatipoğlu, Ali Parlak, Sedat Çamlı, Sadık Atabey, Aydın Demir, Hidayet Gürsel, Ali Polattemir, Önay Akan ise şairin bestelenmiş şiirlerini seslendirdiler.
Programda şairlere ve sanatçılara Akdeniz Belediye Başkanı M.Mustafa Gültak ve Dernek Başkanı Rüştü Aydın tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. Ayrıca Mersin Niğde İli ve İlçeleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Baha Altınkaya, Akdeniz Belediye Başkanı M.Mustafa Gültak ve Dernek Başkanı Rüştü Aydın’a hediyeler takdim etti.
Günün anısına çekilen fotoğraflar ile etkinlik sona erdi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!