ÜST BANNER

2050’de Nüfusumuzun Yüzde 20,8’i Yaşlılardan Oluşacak

Okunma: 12756
Türkiye 1 Ekim 2014 10:54
Videoyu Aç 2050’de Nüfusumuzun Yüzde 20,8’i Yaşlılardan Oluşacak
A
a

Mersin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, yaşam standartlarının yükselmesi ve doğurganlığın azalması ile birlikte dünya nüfusunun hızla yaşlanmaya başladığına dikkat çekerek, 2050’de dünya nüfusunun yüzde 16’sının, Türkiye nüfusunun ise yüzde 20,8’inin yaşlılardan oluşacağını bildirdi.

Dr. Kemik, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler’in, yaşlıların sorunlarına yardımcı olmak, gönüllerini hoşnut etmek amacıyla 1 Ekim tarihini, ‘Dünya Yaşlılar Günü’ olarak ilan ettiğini belirtti. Dünya Sağlık Örgütü’nün, 65 yaş ve üzeri bireyleri “yaşlı” olarak tanımladığına işaret eden Kemik, “Yaşam standartlarının yükselmesi ve doğurganlığın azalması ile birlikte dünya nüfusu hızla yaşlanmaya başlamıştır. Dünya Sağlık Örgütü dünyada yaşlı nüfus (65 yaş ve üzeri) oranını yüzde 10 olarak verirken, bu oranın 2050 yılında yüzde 16'nın üzerine çıkması beklenmektedir. Ülkemizde de yaşlı nüfus, diğer yaş gruplarındaki nüfusa göre daha yüksek bir hızla artış göstermektedir. Türkiye İstatistik Kurumu 2012 yılı verilerine göre, 65 yaş ve üzeri nüfus oranı yüzde 7,5'tir. Bu oranın 2023 yılında yüzde 10,2’ye, 2050 yılında yüzde 20,8’e yükseleceği tahmin edilmektedir” dedi.
Yaşlılığın, normal bir süreç olup, bireylerin fizyolojik ve ruhsal güçlerini geri dönüşümsüz olarak yavaş yavaş kaybetme durumu olarak tanımlanabileceğini dile getiren Kemik, her yaşta olduğu gibi bu yaş grubunda da yeterli ve dengeli beslenmenin sağlığın korunması ve sürdürülmesi için çok önemli olduğunun altını çizdi. Türkiye’de 65 yaş ve üzeri yaşlı nüfusun önemli bir bölümünün, yetersiz ve dengesiz beslenmeden kaynaklanan hastalıkların etkisi altında yaşadığını kaydeden Dr. Kemik, “Bunları şişmanlık, diyabet, kalp-damar hastalıkları, osteoporoz, felç, iskelet ve kas sistemi ve benzeri hastalıklar olarak sıralayabiliriz. Bir gün yaşlı olacağımızı ve yaşlanınca hangi durumda olacağımızı düşünerek yaşamalıyız. Çevremizdeki yaşlılara sırtımızı dönmemeli, onlara saygı, sevgi ve bakımlarında kusur etmemeliyiz. Onların yaşam tecrübelerinden yararlanmalı, düşüncelerine önem vermeli, önemli olduklarını onlara hissettirmeliyiz. Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak tüm yaşlılarımızın ‘Dünya Yaşlılar Günü’nü kutlar, sağlıklı, mutlu ve uzun ömürler dileriz” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat