ÜST BANNER

“Gökçel: Çiftçilerimizin Tarım Yaptıkları Toprakları Ellerinden Almayın”

Okunma: 7811
Siyaset 26 Şubat 2021 20:12
Videoyu Aç “Gökçel: Çiftçilerimizin Tarım Yaptıkları Toprakları Ellerinden Almayın”
A
a

CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Cengiz Gökçel tarım yaptıkları toprakların açık ihale ile satışa çıkartılması sebebiyel mağdur olan çiftçileri TBMM gündemine taşıdı. Gökçel, çiftçilerin tarım yaptıkları toprakların yeniden çiftçilere tahsis edilmesini talep etti.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Mersin ve Türkiye genelinde hazine arazisinde tarım yapan çiftçilerin sorunlarını dile getirdi. Gökçel, hazineye ait tarım arazilerinin 49 yıllığına açık ihaleye çıkartıldığını belirterek, tarımsal üretim yapan çiftçilerin ağır şartlar sebebiyle bu tarım arazilerini kiralayamadıklarını ifade etti. Gökçel, “Mersin'imizin Anamur, Aydıncık, Bozyazı ve diğer ilçelerinde çiftçilerimiz, hazine arazisi üzerinde işgaliye ve kira ücretlerini ödeyerek tarımsal üretim yapıyorlardı. Bu arazileri çiftçilerimizin ataları da kullanıyordu. Yıllardır çiftçilerimizin tarım yaptıkları bu araziler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kırk dokuz yıllığına, açık ihale usulüyle kiraya veriliyor. Şartnameler o kadar ağır ki araziyi kullanan çiftçilerimizin o araziyi kiralamasına imkân yok. Derhâl bu uygulamaya son verilmeli” dedi.
CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel Mersinli çiftçilerin sorunu haline gelen hazine arazilerinin açık ihaleyle kiralanmasına yönelik TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada bu uygulamanın büyük mağduriyetler ortaya çıkardığını kaydetti. Gökçel uygulamanın son bulmasını talep ederek, çiftçilerin topraklarının ellerinden alınmaması çağrısında bulundu. Gökçel konuşmasına, “Çiftçilerimizin, atalarından kalan bu arazileri kullanmasının önünü açmalısınız. Anamur, Aydıncık ve Bozyazı'daki çiftçilerimizin yıllardır tarım yaptıkları toprakları ellerinden almayın” diye son verdi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat