ÜST BANNER

“Azeri-Türk Kardeşliği Ortak E-Twinning Projesi”

Okunma: 14291
Türkiye 19 Ocak 2021 12:48
Videoyu Aç “Azeri-Türk Kardeşliği Ortak E-Twinning Projesi”
A
a

Azerbaycan'ın değişik noktalarından 3 okulun ve Türkiye’nin değişik il ve ilçelerinden 10 okul ortaklığı ile "Tabiata Hayat Olaq" projesi 13 öğretmenle birlikte yürütülyor.

Projenin çıkış noktası; günümüz toplumunda insanların mutsuz, huzursuz ve sağlıksız olması. Bu üç unsurun oluşma nedenine baktığımızda insanın doğadan kopuşu olduğu görülüyor. İnsanın doğayla bütünleştiği derecede varlığı tamamlanmış olacak. Bu proje; çocuğu, dolayısıyla geleceğe ve yaşama katkısı erken yaşta kazanılacak olan doğa sevgisi, çevreyi koruma ve güzelleştirme isteği gönüllülük yetileriyle bütünleşmiş bir karakter olacak. Proje, çocukların doğa ile bütünleşmiş bir eğitim görmeleri için örnek çalışmalar gerçekleştirmeyi amaçlıyor.
Öğrenci tanışma Webinar’ı kapsamında düzenlenen toplantıya Anamur Orman İşletme Müdürü İsmail Gübeş, Kocaeli Tema Vakfı İl Temsilcisi Nermin Tol konuk oldu. İşletme Müdürü Gübeş,Zoom üzerinden yaptığı konuşmada, orman, orman mühendisliği, orman işletmeciliğini tanıtıp, orman faydaları, ormansızlığın insanlığa getireceği tehlikeleri anlattı. Ayrıca erozyon ve sebepleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Orman yangınları ve sonrasında orman işletmelerinin yanan yerlerinasıl tekrardan ormana dönüştürdükleri hakkında bilgi verdi. Gübeş doğaya duyarlı olunmasını söylerken "Atığın katığına zarar vermeden doğaya sahip çıkalım geri dönüşüme destek verelim" dedi. Yangından bahsederken, "Yanan sadece ağaçlar değil, nice canlı yok oluyor. Belki içinde bulunduğumuz dönemde Covid-19 'un tedavisi yada ilerde oluşacak oluşabilecek bir çok hastalığın tedavisinin o yanan bitki yada hayvanda olup olmadığını bilemeyiz.Dolayısıyla hiç bir canlı yok olmamalı.Doğaya sahip cıkalım" dedi. Erozyondan bahsederken " Erozyonun yegane sebebi ormansızlaşmaktır. Her ne sebepten olursa olsun Dünya’nın orman varlığını koruyarak toprağımıza sahip çıkalım" dedi.
Konuklar 66 öğrenci, 66 veli ve 13 proje öğretmeniyle değerli bilgilerini paylaşıp projeyi desteklediler.
Geleceğimiz için, umutlarımız için; minicik yüreklere sesleniyoruz; "TABİATA HAYAT OLAQ!"
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat